Pěstitelské pálení ve firmě Style Bohemia v Zásadě na Jablonecku začalo letos o tři měsíce dřív než v jiných letech. V minulosti firma vždy začínala nejprve vlastním lihovarnickým pálením a až někdy v prosinci začala výrobní kapacity nabízet pěstitelům. Letos je to obráceně, sklady firmy jsou kvůli prohibici plné, a tak dostali přednost pěstitelé. Jednatel společnosti Martin Balatka předpokládá, že pěstitelské pálení skončí v prosinci až v lednu a teprve pak začne lihovar s vlastním pálením.

„Pěstitelské pálení letos vypadá opravdu dobře, jednak se urodilo dost ovoce, a také metanolová aféra přispěla k tomu, že lidi chtějí znát původ svého alkoholu, takže zájem o pěstitelské pálení je větší než v minulosti," řekl Balatka.

Do loňského roku firma zpracovávala kolem 250 až 300 tun ovoce za rok. Letos ale rozšířila výrobu o tradiční způsob výroby calvadosu z jablečného moštu, což zvýší množství zpracovaného ovoce zhruba o 100 až 150 tun. Zhruba třetina objemu výroby podle Balatky připadá tradičně na pěstitelské pálení, letos ale odhaduje, že dosáhne až 40 procent. Firma nabízí pěstitelům litr 45procentního destilátu za 168 korun. Zpracovává hlavně jablka, švestky a hrušky. Společnost Style Bohemia zahájila v roce 1994 činnost výrobou skleněných originálních dekoračních a nápojových stolních souprav a reklamních předmětů. Nejde přitom jen o lahve a skleničky, ale také o kombinaci skleněných nádob nejčastěji s dřevěnými hračkami, které však nejsou určeny pro děti. Zákazníci ale stále častěji žádali, aby skleněné cisterny a lahve byly i naplněné, a tak firma investovala do vlastního lihovaru.

Dnes se podnik specializuje na ovocné destiláty a likéry. „Máme statut ovocného lihovaru, takže jednak vyrábíme pro spotřebitele a do obchodu, a máme povolení dělat i pěstitelské pálení," řekl Balatka. Alkohol v Zásadě sami vyrábějí, líh, který se přidává třeba do likérů, se podle Balatky nakupuje ve velmi malém množství od renomovaných výrobců.

Týden stop pálení destilátů

I na malý podnik v Zásadě dolehla v září částečná prohibice, kterou kvůli otravám metylalkoholem vyhlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Jedovatý alkohol si v Česku vyžádal už 28 životů.  „Kvůli prohibici jsme na týden museli zastavit výrobu, protože většina našich zákazníků stornovala objednávky," řekl Balatka. Na tržbách přišla podle něj firma zhruba o čtyři miliony korun. Navíc sklady palírny jsou podle Balatky prakticky plné a překolkování zabere dva až tři týdny. „Většina výrobků je ručně dělaná, a tak i překolkování bude ruční," vysvětlil majitel lihovaru.

Velké komplikace ale malé firmě působí i nové nařízení, že každá lahev musí mít rodný list. „Vidím to jako ohromné navýšení byrokratické zátěže pro malé výrobce, kteří dělají různorodý sortiment, takže budou muset vystavovat certifikáty na veškeré šarže a také velkou část průvodních dokladů. Když si někdo koupí šest nebo osm lahví, tak k tomu dostane nejen fakturu a dodací list, ale dalších 30 dokladů, které bude muset archivovat," řekl Balatka.

Pro některé menší výrobce i pro jejich sortiment to podle něj může být likvidační. Přísné opatření, kdy každou lahev musí provázet rodný list, považuje za zbytečné pro poctivé obchodníky. „A když někdo bude chtít podvádět, udělá to stejně," dodal.