Podle provozovatelů středisek i lyžařských škol se zájem o ježdění na prknech v posledních letech příliš nemění, tvoří zhruba třetinu návštěvníků středisek. I nadále však platí, že snowboardy lákají spíše mladší ročníky.Rejdice na pomezí Jizerských hor a Krkonoš se v minulých letech chlubily největším snowparkem v republice, na obvyklém místě je ale dnes jen zelená tráva. „Máme ho na druhé straně na sjezdovce, ale nedá se to srovnávat s tím, co bylo v minulých zimách. Máme asi 20 procent z toho, co umíme," uvedl tvůrce rejdického snowparku a jeden z nejzkušenějších domácích jezdců freestyle snowboardingu Jan Zajíc.

V republice si vybaví jen tři jiné větší snowparky, jež jsou momentálně v provozu. Jeden z nich je na Klínovci, další je vyhlášený Paprsek v Jeseníkách a třetí ve Vítkovicích v Krkonoších. „Máme ho druhým rokem a zájem je docela velký. Daří se nám dohánět ztrátu z ledna, když jsme kvůli nedostatku sněhu nejezdili," pochvaloval si starosta Vítkovic Milan Rychtr.

Kvalita snowparku u vleku Jizerka ale podle něj není taková, jakou by si přáli mít. „Nepodařilo se nám udělat nové velké skoky, je tam méně překážek a snowpark není ani tak široký jako loni," zmínil Rychtr.

Ve vítkovickém středisku mohou podle něj snowboardisté tvořit asi zhruba 30 procent návštěvníků. Obdobně tomu je i v dalších větších areálech Libereckého kraje, například na Ještědu. „Po počátečním boomu se to stabilizovalo a několik let se to nemění," uvedl ředitel ještědského areálu Jan Svatoš. Stejné zkušenosti mají i v Harrachově, na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách nebo Rokytnici nad Jizerou.

Zájem o jízdu na prknu mají zejména děti a mladí lidé do 30 let. Tyto kategorie jsou také nejčastějšími zákazníky lyžařských škol. „Ojediněle přijdou i čtyřicetiletí a padesátiletí," uvedl Michal Zavadil ze školy na Tanvaldském Špičkáku. Snowboardisté tvoří od 20 do 50 procent zákazníků lyžařských škol a učí se zejména základy.

Například do Rejdic se ale jezdí zdokonalovat na týdenní kurzy už více zdatní snowboardisté. „Jsou rozdělení do skupin, kdy každá má svého kouče. Ukazujeme jim různé triky a natáčíme na video, které jim večer promítáme," nastínil Zajíc. Čeští špičkoví snowboardisté se úspěšně prosazují i na mezinárodní scéně a Eva Samková je dokonce letošní olympijskou vítězkou ve snowboard crossu. Podle Zajíce i provozovatelů lyžařských škol je ale ještě brzo na to, aby se to nějak projevilo na zájmu.