Časem poznamenaná dáma a šikovná žákyně 9. třídy ZŠ Tanvald. Lhotská lípa a Lucie Vrkoslavová.

„Přečetla jsem si v Jabloneckém deníku o minulém ročníku ankety Strom roku. Tak jsem se rozhodla a dala vše potřebné k přihlášce dohromady. Tedy historii, data a fotku" vypráví Lucie.

Překvapilo ji, že se lípa procpala až do republikového finále. Ale je tam a teď je na veřejnosti, na jakém místě skončí. „Podrobné informace o stromech a o tom, jak je podpořit budou od neděle dostupné na stránkách www.stromroku.cz," sdělila Adéla Badáňová, manažerka projektu Strom roku.

Můžeme prozradit, že vše bude probíhat formou SMS a hlasovat se bude až do 15. října. Zopakujme i to, že oceněné stromy získají peníze na odborné ošetření.

Lhotská lípa patřila kdysi k našim nejmohutnějším památným stromům. Potkal ji ale podobný osud, jako například Běleňskou nebo Tatrovickou lípu, které také přišly o část kmene, čímž jejich objem citelně klesl.

Lípa je ale nadále živá a vitální. Takzvaná Lhotská lípa byla dříve směrníkem zemské stezky, jež vedla od Železného Brodu přes Jílové, Návarov a Olešnici až k hranicím.

Podle pověsti se kolem roku 1460 v lípě schoval před bouřkou panoš i se svým koněm, který mu prý následující den zachránil život. Odmítl jet dál, když ve tmě před sebou vycítil propast a neuposlechl panošova rozkazu.

V roce 1908, kdy chodilo do zdejší školy 24 žáků, se do lípy všichni vešli i s učitelem a ještě zbylo místo.

Bohužel se na lípě podepsal čas, rozlomila se a zbyla pouze necelá polovina původního kmene.

Lhotecká lípa je příkladem toho, jak památný strom, který byl ještě před sto lety díky svým rozměrům považován za jeden z nejvýznamnějších, může upadnout v zapomnění. Jen kvůli ztrátě části kmene, která ho vyřadila z předních příček nej… stromů.