„Moje skutečná cesta za textilem ale začala náhodou. Po gymnáziu jsem se přihlásil na učitelství, kombinaci matematiky, slovenského jazyka a estetiky. Vše se změnilo úspěšným složením zkoušek na Fakultu průmyslových technologií v Púchově,“ svěřil se Štefanov. Pod vlivem přednášky o programu Erasmus+ se rozhodl nabýt znalosti i jinde a poznat svět. Jelikož domovská škola měla partnerskou smlouvu jen s Textilní fakultou Technické univerzity v Liberci, výběr místa studentského pobytu byl jasný.

„První týden jsem to měl opravdu chuť vzdát a vrátit se zpět. Nakonec díky zápřahu a Buddy systému (přidělený kamarád pomáhající zahraničnímu studentovi, pozn. redakce) jsem na útěk přestal myslet a ponořil se do studia,“ popsal první dojmy mladý student.

Liberec ho okouzlil svou nádherou a majestátností. Zdejší prostředí a studium ho nakonec natolik očarovaly, že se rozhodl původně semestrální pobyt prodloužit. „Vše, co vím, jsem se naučil právě na škole v Liberci. Velkou zásluhu na tom má nejen vybavení samotné katedry a fakulty, ale i přístup zdejších přednášejících. Fakulta dostála své pověsti, která se o ní šíří,“ prohlásil Štefanov.

Měl i dvakrát možnost prezentovat své oděvy na módní přehlídce, která zahajovala výstavu studentské designérské tvorby. „Poprvé to bylo loni v lednu, kdy jsme měli zpracovat oděv na téma Voda. Inspiroval jsem se volavkou, jelikož mě fascinuje svou velkolepostí,“ nastínil tvorbu Štefanov.

Podruhé prezentoval svou závěrečnou práci, která oslavovala lidovou tvorbu. „Snažil jsem se přetvořit různé techniky, které používaly už naše babičky, a obohatit je o moderní technologie. Zkombinoval jsem lidový kroj a futuristické období 60. let 20. století,“ uvedl návrhář.

Když mu skončil dvousemestrální pobyt, provázela ho neodbytná myšlenka: sem se chci vrátit, studovat a žít. V Púchově složil státní závěrečné bakalářské zkoušky s vyznamenáním a podařilo se mu získat exkluzivní stáž ve firmě Adient. „Od textilu jsem si odběhl k výrobě autosedaček. Mým úkolem je návrh potahu pro autosedačku, která se upravuje na míru pro dané postižené dítě,“ přiblížil Štefanov.

Na konci léta ho čeká nástup do navazujícího magisterského programu Textilní inženýrství už v Liberci. „Určitě se chci věnovat i práci na nových nápadech, kterých mám v hlavě požehnaně, jen kdyby nebylo tak málo času,“ dodal student.