Během komentovaných procházek si zájemci připomenou historii libereckých tramvajových tratí, které dotvářely kolorit města, i nerealizované projekty dopravního inženýrství. Na kole se projedou údolím Smědé kolem zaniklých mlýnů a továren, v Kamenickém Šenově a Bedřichově půjdou cestami jizerských sklářů, vyrazí po stopách lomnických hospůdek i zaniklých obcích kolem Ralska.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ řekla zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová.

Zámek Hrubý Rohozec/Zámek a hrad Frýdlant.
Výměna stráží. Zámky v Libereckém kraji získaly nové tváře

V Liberci připomene i nerealizované projekty, dopravní inženýrství z dob před uplatněním prvních automobilů, tzv. Hitlerovu dálnici či rozsáhlé průtahy s tunely pod městem. Patnáctikilometrová cyklovyjížďka z Frýdlantu povede údolím řeky Smědé kolem renesančních mlýnů, hamrů a kováren, i továren, dělnických domů a továrnických vil z 19. století, aby skončila v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce.

V Lomnici nad Popelkou proběhne vernisáž výstavy Po stopách hospůdek na Lomnicku, na kterou tematicky naváže komentovaná prohlídka města i Řemeslného pivovaru Lomnice nad Popelkou. V Turnově se fandové architektury vydají po židovské čtvrti, vymezené ulicemi Palackého, Trávnice a Krajířova.