Turisty hezké počasí vyhnalo ven už v pátek odpoledne, kdy na Malé Skále sledovali obyvatelé i přes zákaz shromažďování doslova davy in-line bruslařů a cyklistů mířící na cyklostezku Greenway Jizera.

„V pátek přijely na Vransko čytři auta pohodářů, co si jen tak přijeli natrhat medvědí česnek. V sobotu ráno už na panteon cupitalo šest lidí a ani jeden nebyl našinec,“ přiblížil další obyvatel malebné vesničky, lákavého turistického cíle v údolí Jizery.
Obec přitom proti setkávání turistů již před týdnem uzavřela všechna parkoviště. Po zkušenostech s nezodpovědnými a nepoučitelnými turisty jsme uzavřeli až do odvolání centrální parkoviště, stejně tak i parkoviště uvnitř obce. Uvnitř obce je zóna zákazu stání mimo parkoviště. Turisté si ale místo stejně najdou,“ popsal starosta Malé Skály Michal Rezler. „Není žádoucí, aby se v této době potulovali turisté Malou Skálou,“ doplnil.

Rozhodnutí obce přitom schvalují jak místní, tak přespolní. „Takto by měly reagovat všechny obce. Také mě mrzí, že nemohu na výlety,ale teď sedím doma,“ sdělila Martina Černá ze Smržovky.

K uzavření parkovišť přistoupil Liberecký kraj a obce i jinde. Například v místech, kde turisté nastupují na trasy Jizerské magistrály. Zavřena jsou již více než čtrnáct dní parkoviště v Bedřichově, Hraběticích, na Souši či na Jizerce – Mořině.
Přesto u kapličky na Hraběticích parkovalo v sobotu odpoledne na silnici cirka deset vozů. I tak hlásí Horská služba relativní klid. "Je pravda, že turistů bylo v sobotu odpoledne více než obvykle, ale lidé se nesrocovali, procházeli se v rodinných skupinkách," popsal náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín. Podobná situace panovala v sousedních Krkonoších.

Ale starostovi Kořenova došla trpělivost s davy turistů kráčejících z obce na Jizerku již ve středu. „Komunikaci z Polubného jsem uzavřel v důsledku nezodpovědného chování turistů,“ doplnil starosta Kořenova Luboš Marek. Stejně tak obec uzavřela parkoviště Mořina.
Policisté budou již nekompromisně pokutovat přestupky, kterých se občané dopustí porušením zákona o ochraně veřejného zdraví či porušením krizového zákona. Hlavně se jedná o pohyb osob na veřejnosti bez ochranných prostředků obličeje, či porušení karantény nebo shlukování se na veřejných místech.
Na Liberecku již také padly první pokuty v souvislosti s ochranou obličeje.