Poslední firmou v Evropě, která vyrábí tradičním postupem papírové masopustní a karnevalové masky, je PVO v Zákupech.

Výroba bude možná už na konci letošního roku patřit na národní seznam nemateriálního dědictví tradiční a lidové kultury.

Nominaci podá Liberecký kraj do konce února. „Tato výroba je skutečně unikátní," řekla ředitelka muzea v Turnově Vladimíra Jakouběová. Právě v turnovském muzeu je nyní výstava masek ze Zákup. Firma vznikla před 133 lety, je pro ni obtížné se vyrovnat s levným dovozem čínského zboží z plastu. Jen výrobou tradičního masopustního a karnevalového zboží by se firma neuživila. „Tvoří asi třetinu našich zakázek," uvedl majitel společnosti Zdeněk Rydygr.

Masopustní masky se ve firmě po celou dobu jejího trvání vyrábějí stále stejně, takzvaným vylepováním do negativních forem. „Útržky papíru prosycené škrobovým lepidlem se vymačkávají do formy v několika vrstvách, ty jsou minimálně tři," uvedl majitel. Vše se musí nechat důkladně proschnout, poté se skalpelem vyřezávají ústa, nos, oči a poté přichází na řadu malování.

Vše je ruční práce, která je časově náročná. Třeba výroba nasazovacích hlav trvá i déle než týden. Předloh, z nichž se vytvářejí formy, má společnost asi 2500. Je schopna vytvořit na přání odběratelů i netradiční masky, dělala je například pro muzeum Čtyřlístku v Doksech, pivovary nebo banku.

Ročně tisíce masek

Za rok vyrobí v Zákupech několik tisíc masek. Cena za jednu se pohybuje řádově v desetikorunách až tisícikorunách. Firma PVO masky většinou připravuje podle zájmu v předchozí sezoně, jinak by nebyla schopna požadavky uspokojit.

V supermarketech ale papírové masky ze Zákup lidé nenajdou, podmínky řetězců jsou pro malou firmu nesplnitelné. PVO má vlastní e-shop a zboží dodává také přes velkoobchody. Mezi její odběratele patří i města, spolky či muzea.

Od roku 2008 firma cílí i na turisty, ve svém areálu si zřídila muzeum. Děti si v něm mohou sami dotvořit papírovou masku. Ročně muzeum navštíví asi 2000 lidí.