Louka plná květů, jizerskohorské bučiny, ze kterých na vás zahlíží vlk, a rybník, který vám ukáže, co se skrývá na břehu, na hladině i pod hladinou. Tyto a dalších dvanáct dioramat nabízí po svém otevření návštěvníkům Severočeské muzeum v Liberci. To se během několikaměsíční pauzy odvážně pustilo, mimo jiné, i do zásadní rekonstrukce přírodovědné expozice. „Ta původní byla vytvořena v 80. letech a ve své době byla špičková. Po třiceti letech už ale přestala sloužit například video a audio produkce," zdůvodnil ředitel muzea Jiří Křížek.

Autorkou patnácti dioramat je Gabriela Leugnerová. Podle ní dalo největší práci to, které znázorňuje vodní život. „Vyrábět umělé bahno, které je z polystyrenu, ale vypadá jako skutečné, bylo těžkým oříškem," popisuje dílo, které se rozkládá na několika metrech čtverečných, ředitel Křížek. Nová expozice představuje zejména přírodu Jizerských a Lužických hor a okolí Liberecka. Svou expozici tu má ale kupodivu i bývalá Textilana. Přesněji zarostlá plocha, která po ní zbyla. „Rumiště, skládka, injekční stříkačky… I to je bohužel příroda. Mnozí z nás si to ani neuvědomují," doplňuje kuriozitu ředitel Křížek.

Expozici muzeum vytvořilo vlastními silami. Finančně na ni přispěla Nadace pro obnovu a záchranu Jizerských hor a Nadace Preciosa.

Na své si přijdou i nejmenší návštěvníci, pro něž je tu připraven interaktivní koutek o životě motýla včetně obří textilní housenky.

Návštěvníci mohou kromě přírodovědné expozice obdivovat i některé další prvky, například unikátní svítidla v jednom ze sálů nebo nově zprovozněnou rajskou zahradu. Muzeum láká také na výstavu věnovanou hygieně, včetně historických klozetů. Další část rekonstrukce muzea, už za plného provozu, odstartuje o prázdninách.