Tisíce, desetitisíce a statisíce korun se valí na konto 80039-963239399/0800, který lučanská radnice otevřela pro zájemce o pomoc při splátkách nákupu rozhledny Bramberk.

Pomoci se rozhodla i radnice jablonecká. Stalo se to poté, co primátor Petr Beitl pomoc ústně slíbil na benefiční akci na Bramberku. Nyní se pomoc stává realitou.

Jablonečtí zastupitelé totiž na svém posledním jednání odsouhlasili jako gesto finanční podpory Lučanům finanční dar ve výši 150 tisíc korun, který bude sloužit k zajištění splátky nákupu rozhledny Bramberk.

„Bramberská rozhledna je oblíbeným výletním místem nejen pro Jablonečany, ale i pro návštěvníky našeho města. Když Lučany dostaly odvahu a koupily rozhlednu, která je jedním z pokladů Jizerských hor, měli bychom je v jejich úsilí podpořit," řekl primátor Beitl.

Osud Bramberku

Osud rozhledny Bramberk, jež se nad Lučany vypíná od roku 1912, byl v posledních letech pohnutý. Lučanská radnice jen smutně přihlížela, jak je rozhledna uzavřena a ona i další budovy v okolí pomalu ale jistě chátrají.

Nájemce celý areál na několik let uzavřel a obehnal cedulemi zákaz vstupu. „Když jste se tam vypravili, mohli jste se v lepším případě připravit na nadávky," vzpomíná dvaatřicetiletý Martin z Jablonce.

Petice turistů, kteří se s tímto stavem nechtěli spokojit, na sebe nenechala dlouho čekat a vše nakonec vyústilo tím, že správce konkurzní podstaty bývalému nájemci vypověděl smlouvu a svěřil Bramberk do péče městu. Od roku 2010, kdy byla rozhledna vždy od jara do podzimu znovu přístupná, zajistilo město alespoň dílčí opravy.

Dražba

V roce 2014 se začalo schylovat ke dražbě. Ač si radnice myslela, že by rozhlednu měla získat bez dražby, nestalo se tak. V dubnu bylo jasno, radnice rozhodla, že do dražby vstoupí.

Dražba byla dramatická a cena za rozhlednu se vyšplhala na více než trojnásobek vyvolávací ceny. Z osm set tisíc na více než dva a půl milionu korun.

Vítězství v dražbě všechny potěšilo. Dodnes se podařilo už opravit okna a částečně také ochozy. Revize střechy a pláště objektu potvrdily, že i na ně musí dojít. Ale jejich stav není tak špatný, aby oprava musela být hned. „Nejprve chceme splatit celý úvěr. A potom se budeme určitě zabývat dalším zlepšením stavu rozhledny," potvrdil lučanský starosta Jiří Řešátko.

Pochlubil se také, že usilují o to, aby byl Bramberk zapsáný mezi kulturní památky. „Už máme připravené všechny podklady a v nejbližších dnech je odevzdáme na příslušné úřady," dodal starosta s tím, že by se potom snažili získat peníze i z grantů.

Na rozhlednu Bramberk přispěla také jablonecká firma Jablotron a to čtyřmi sty tisíci. Nezbývá než popřát Lučanům další štědré dárce.