Vrchní soud v Praze vyloučil z případu známou advokátku Kláru Samkovou, která zastupuje trojici obžalovaných. „Vrchní soud rozhodl, že doktorka Samková už nemůže obhajovat nikoho z obžalovaných," uvedla předsedkyně senátu Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová. Ta musela pondělní jednání soudu zrušit, protože obžalovaní nemají obhájce.

Klára Samková ještě písemné vyhotovení rozhodnutí vrchního soudu nemá, zvažuje ale, že se obrátí na Ústavní soud. „Musím se domluvit se svými klienty, co dále, protože těm se to hrubě nelíbí," řekla Klára Samková.

Klientům zřejmě doporučí, aby se obrátili na Ústavní soud. „Podle mého názoru je ústavní stížnost důvodná, budu klientům navrhovat, abychom ji podali. Už jenom proto, že k tomuto neexistuje žádná judikatura, vše jsou jen takové teoretické úvahy," řekla. Zastává názor, že právo vybrat si advokáta je jedním z „nejsilnějších" práv obžalovaných. „Zásah do těchto práv musí být mimořádně odůvodnitelný," dodala.

Vyloučení advokátky Samkové překvapilo Dušana Gorola z Nového Boru. Ten je jedním z pouhé desítky lidí, kteří se jako tzv. důvěrníci obžalovaných mohou účastnit jinak neveřejného soudního líčení. „Netušíme, jak se to bude dál vyvíjet. Hlavní slovo ale bude mít rodina. Záleží na nich, jak se k případnému výběru nového obhájce postaví," uvedl Dušan Gorol.

Stížnost na Kláru Samkovou podala při minulém hlavním líčení u Krajského soudu v Liberci Romana Staňková, nová obhájkyně obžalovaného Antonína Sinu. Samková ho přestala obhajovat loni v prosinci poté, co obžalovaný muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo.

Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní zastupovaní Samkovou. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli. „Je-li vyloučen obhájce pro kolizi zájmů, tak v téže věci nemůže dále vykonávat obhajobu žádného z obžalovaných. Právě, aby nemohl užít či zneužít informace, které při obhajobě i toho vyloučeného obdržel," řekla Romana Staňková.

Vyloučení Samkové už navrhovalo krajské státní zastupitelství, vrchní soud ale před začátkem procesu rozhodl ve prospěch Samkové.

Při incidentu v novoborském baru Pivní pomoc v srpnu 2011 byli zraněni tři lidé, ohrožen byl život jednoho z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na 5 až 12 let.