Pohled na webovou diskusi na stránkách města Jablonec n. N. je v posledních dnech a týdnech více než tristní. Poté, co magistrát zavedl nutnou registraci, sem již diskutující nechodí.„Od zavedení registrované diskuze 15. října letošního roku se zaregistrovalo šest lidí, pět z nich si již svá přístupová data převzalo a mohou tedy diskutovat," vypočítala Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Není to málo? A kde se magistrát vlastně inspiroval? „Při navrhování pravidel jsme se inspirovali pravidly diskuzního fóra na webových stránkách města Semily, kde byla registrovaná diskuze zavedena již před několika lety," popsal primátor Petr Beitl.

Dohromady visí v pěti tématech diskuze na webu města Jablonec n. N. jediný příspěvek. A ten právě diskuzi na stránkách města Semily kritizuje.

„Od začátku roku 2010 tu diskutují, pokud se to vůbec diskuzí dá nazvat, dva občané, velmi zřídka někdo další, s minimální oficiální odezvou. Samozřejmě, že to je stav, který se vedení nejedné obce či města líbí. Navíc po registraci lze zpětně zjistit, jaké příspěvky dotyčný v minulosti publikoval, takže se do ní nikdo nepohrne. Všem je jasné, že řeči o čistotě diskuze jsou jen zástěrkou a jedná se o likvidaci diskuzních stránek. Kdyby na radnici seděli opravdu chlapi, tak to řeknou na rovinu. Ale to už je politika, tvářit se, že něco podporuji a zároveň to pěkně držet pod krkem a dusit," píše se v jediním příspěvku do diskuze pod nickem Milan Fukal.

Magistrát ale jen v posledním roce fungování anonymní diskuze registroval dvě trestní oznámení.

„Provozovatel diskuzního fóra nese odpovědnost za jeho obsah a trestní oznámení během roku jsou jasným signálem toho, že některé příspěvky poškozují občany města. V žádném případě se nebráníme kritice, ale teprve když se pod své příspěvky lidé podepíší, lze hovořit o rovnocenném partnerství diskutujících," sdělil primátor Petr Beitl.

Co se tedy děje? Lidé se bojí, aby magistrát neznal jejich identitu? „Nedomnívám se, že je tady čeho se bát. Diskutující mají možnost svou identitu skrýt pod nick. I kvůli již zmíněným trestním oznámením je praktičtější znát pravou identitu diskutujících," sdělila Markéta Hozová.

Ale zmizela i celá historie diskuzí z let minulých, což již není tak obvyklé. „Mohla zůstat na webových stránkách ke čtení. Domnívali jsme se, že zavedení registrace je milníkem v diskuzi na webu, začínáme tedy od nuly. Co do přísunu informací je asi hodnotnější webová aplikace otázky a odpovědi," uvedla Hozová.

A jak se tedy do diskuze na webu města Jablonec zaregistrovat? Po vyplnění a odeslání registračního formuláře na stránkách bude zaslána žadateli e-mailová zpráva. „Jakmile zprávu potvrdíte, bude na uvedenou adresu odeslán doporučený dopis do vlastních rukou s přístupovými údaji. Po zpětném vrácení dodejky, kdy je zřejmé potvrzení identity uživatele, bude účet v systému aktivován," popsala Hozová.

Registrovanou diskuzi na stránkách města má třeba i Železný Brod. Na rozdíl od Jablonce to v ní „žije". Ta jablonecká je spíše „mrtvá."