„S rozvojem soukromého podnikání došlo u nás také na rozvoj soukromého výkupu. Objevily se firmy, které kovy vykupují. A s nimi také ti, kteří je pilně sbírají. To by nebylo nic špatného. Kdyby ovšem nebrali, na co přijdou a neničili práci druhých. Dokonce kradou i oplechování z měděných střech," vylíčil trable soukromý podnikatel Petr Poborský.

Za pár kaček

Dílo za mnoho tisíc korun takový člověk zničí, aby dostal za kilo mědi něco kolem stovky. Na pár piv to stačí. Pilní sběrači se potřebují ukradeného majetku co nejdříve zbavit, ať je to kov nebo cokoli jiného. „Vyhovuje jim, že jsou sběrny otevřené někdy i o víkendu. Někde se ani nemusejí legitimovat. A ani jim nevadí, že je majitelé sběren ještě na ceně pořádně natáhnou," konstatoval podnikatel.

Hřídel neuhlídali

Jeho firma pracuje s kovy, hlavně se železem. Obden se setkává s krádežemi. „Vyráběli jsme hřídel o délce čtyř metrů a váze 250 kilo. Umyli jsme ji a nechali ji na dvoře v době svačiny oschnout. Přišli zřejmě velmi zdatní Magneti, jak tyto spoluobčany v naší firmě nazýváme a hřídel ukradli. Museli snad mít někde už přichystané i auto. Je vidět, že se modernizují," uvedl Petr Poborský.

Podobné zkušenosti se nevyhnuly ani dalším z jabloneckých podnikatelů. Oldřich Ušák potvrdil, že přišel o dvířka na plynoměru a stříšku. Škoda dosáhla sedmi tisíc. Zloději dal možnost si částku odpracovat, ale ten nedorazil.

Dostali je k soudu

Ve firmě Tomáše Páry se s Magnety také už setkali. „Ukradli nám železo. Škodu uhradila pojišťovna. Většinou se to stává v neděli, kdy v areálu firmy nikdo není. Je dobře, že jsme napojení na pult ochrany. Přijeli a hned zavolali městskou i státní policii. Obě řešily případ tak dlouho, až pachatelé skončili před soudem. Jejich přístup se mi líbil," řekl Tomáš Pára.

Petr Žáček ze sběrny v Želivského ulici potvrdil, že u nich se musí každý legitimovat. Podezřelé zboží, třeba nové, vůbec neberou.