Stojí tam už více než devadesát let. Pokud vezmeme současné výpočty, kdy po ní prochází kolem čtyřiceti lidí denně, je to za rok kolem patnácti tisíc přechodů. A za devadesát let tudy lidské kroky směřovaly milion tři sta padesát tisíckrát. Slušné číslo, co říkáte?Ale je to jen obyčejná lávka. Taková, jakých je jen v Tanvaldu přes Kamenici dvanáct do tuctu. Seběhnete pod domky k řece a šup přes lávku na hlavní silnici.

I v těchto dnech, kdy Tanvaldsko zasypal sníh, vede k lávce pěkně upravená pěšina, po které projede třeba i kočárek. Cestu si upravují místní občané sami bez nároku na náhrady. V zimních měsících je cesta vyfrézovaná a led posypán popelem aby se předešlo pádu či jakémukoliv úrazu.

Ostatně, maminky tudy chodí do města tu za nákupy, tu naproti starším ratolestem, další do práce. Ale nejen ony. „Chodíme tady vlastně všichni, v létě tu hojně projíždějí cyklisté. Loni nám ale lávku bez nějakého upozornění zavřeli," vypráví Petr Haba, obyvatel z Popelnické ulice.

Město, v jehož majetku lávka je, na urgence obyvatel argumentovalo jejím havarijním stavem. „Na radnici nám asi před dvěma měsíci řekli, že na opravu, natož na výstavbu nové lávky nejsou peníze," popsal Haba, který sdružil další obyvatele místní části k boji za záchranu lávky.

Chodit do města teď mají neupravovanou pěšinkou, která se vine neosvětlenou částí Tanvaldu, navíc jsou místní nuceni zdolávat různé nástrahy. Třeba prudký sráz od místní komunikace směrem do údolí. Redaktor Jabloneckého deníku si cestu vyzkoušel. Subjektivně: kočárkem tam v těchto dnech neprojede tatínek, natož maminka.

Pěšinu mnohdy obsadí i zvířata. Domácí. „Když tuhle šla manželka do práce, na pěšině stál kůň a odmítal se hnout. Manželka se musela vrátit a stejně projít přes lávku. Jindy tu pobíhají psi stejného majitele," popisuje Haba, když se brodíme stezkou, jež se vine lesem.

Vznikla petice, místní kontaktovali tanvaldské zastupitele, hledají řešení.

Zastupitelstvo města je o situaci informováno také již několik měsíců. Na posledním zasedání pak zastupitelé rozhodli, že si nechají zpracovat nabídky na opravu dotčené lávky. „Záleží na financích. Starší posudek hovoří o nákladech v řádu jednoho a půl milionu korun bez daně. Teprve až bude zastupitelstvo znát cenové nabídky, bude se problém řešit dále," popsal starosta Tanvaldu Petr Polák.

Inkriminovanou lávku tak dál „zdobí" řetězy znemožňující vstup a cedulky s nápisem Lávka uzavřena.