Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná „šperky" a v Čechách „zabijačka". Výslužka většinou obsahovala ostatky, huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

Masopust končil v noci před Popeleční středou (letos 18. února), kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Na Popeleční středu naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory. (zdroj: cs.wikipedia.org)

U nás třikrát

Masopust vyvrcholí dnes v úterý 17. února v Železném Brodě. Průvod masek vyjde v 15 hodin od DDM Mozaika za hudebního doprovodu kapely Řemdih. Na Malém náměstí bude připraven stánkový prodej všeho druhu.

V Tanvaldu se masky sejdou v 15 hodin u radnice.

V Jablonci masopustní průvod pořádá Mateřské centrum Jablíčko. Sraz účastníků v maskách i bez nich je na parkovišti před Spolkovým domem v 15.45. Odtud se průvod s harmonikářem a tanečnicemi vydá městem a bude zakončený bohatým programem s občerstvením na Mírovém náměstí u radnice. „Pro účastníky průvodu jsme připravili spoustu zábavy: tanec, soutěže, vystoupení Wild fire a další," zvou pořadatelé.