Merkur stále žije! Přesvědčte se na výstavě
Semily - Kterému klukovi jakéhokoliv věku by se nerozzářily oči při vyslovení slova Merkur? Řeč není pochopitelně o jedné z planet sluneční soustavy, ale o známé mechanické stavebnici, která už od 30. let stojí vysoko na žebříčku oblíbenosti.
Fenoménu Merkur se věnuje i nově zahájená výstava v semilském muzeu. Expozice je součástí akce Hravé prázdniny. Značná část exponátů pochází ze soukromé sbírky merkurového nadšence Jiřího Mládka z Hamáček u Roudnice nad Labem.
Merkur a Oto Wichterle
Výstava představuje tuto legendární stavebnici tvůrce Jaroslava Vancla a zároveň interaktivní hračku mnoha generací, která už několikrát posloužila i jako levný materiál při bádání, a dokonce světových objevech. Část Merkuru dokonce použil Otto Wichterle při výrobě prvních kontaktních čoček.
V semilském muzeu můžete vidět fungující model vláčku, Eiffelovu věž, model kostela, merkurovou tiskárnu nebo ruské kolo, kterým lze otáčet. „Výstava je interaktivní, to znamená, že si z dílů Merkuru mohou děti postavit vlastní model či hračku," přiblížila ředitelka Muzea a Pojizerské galerie v Semilech Jana Hájková. A jak dodala, při zahájení výstavy se této možnosti s nadšením chopili jak děti, tak i jejich rodiče.
Souběžně byla v Pojizerské galerii zároveň otevřena i výstava obřího leporela Z dějin udatného národa českého, které pochází z dílny výtvarnice Lucie Seifertové. Její práci můžete znát například ze stejnojmenného seriálu v České televizi.
Zapomenutá řemesla
Stavebnice Merkur a dějiny českého národa není jediné, čím vás semilské muzeum může upoutat. Jeho součástí jsou i takzvané Jílovecké roubenky. V jedné z nich se nachází naprosto unikátní muzeum pilníkářství, jednoho z řemesel, která už dnes téměř vymizela. Je jediné v ČR a vystavené exponáty si můžete nejen osahat, ale i vyzkoušet. Na zapomenutá řemesla se ovšem soustředila i další zajímavá akce ve vedlejší „zelené" roubence.
„Ve spolupráci s Galerií XY jsme zahájili takzvané řemeslné pátky, kde se představí částečně zapomenutá, částečně dosud aktivní řemesla kováři, krajkářky a mnohá další," zve k návštěvě během prázdnin ředitelka muzea Jana Hájková.
Ve stálé expozici muzea pak můžete vidět i rozsáhlou sbírku loutek, lidové kroje a ukázky staveb typických pro Pojizeří a oblast Semilska.
A na závěr ještě jeden typ: Pokud byste to o prázdninách do Semil nestihli, můžete se stavebnicemi Merkur pokochat přímo v muzeu této stavebnice v Polici nad Metují, třeba vás tam zavede prázdninové putování.