Podle průzkumů v těchto dnech polovina Čechů úplně odmítá tvrdý alkohol. I hospody v Jablonci hlásí od minulého pátku výrazný úbytek zákazníků a musí čelit ztrátám. Řada majitelů restauračních zařízení s prohibicí přesto souhlasí.„Opatření musela nastat a je to v pořádku. Jde o lidské životy a je škoda každého, který přijde nazmar," komentovala majitelka Hospůdky U Tří panáků Petra Svobodová.

Že se lidé metanolové hrozby zalekli, je podle ní znát už od prvních dnů prohibice. „Návštěvnost znatelně poklesla, a to i přesto, že jsme pivnice a v první řadě k nám lidé chodí na pivo. Lidmi to zkrátka zamávalo," říká Petra Svobodová.

Oslovení majitelé restauračních zařízení se vesměs shodují, že ztráta, kterou jim zákaz prodeje alkoholu nad 20 % přinese, se zatím nedá odhadovat. I přes současné snahy vlády o zmírnění mimořádného opatření totiž prohibice ještě nějakou dobu potrvá a pořád se nedá říct, kdy se tržby vrátí do normálu.

Navíc se dá předpokládat, že řada lidí se bude tvrdému alkoholu vyhýbat i po zrušení nařízení ministerstva zdravotnictví. „Člověka to nahlodalo. Logicky si říkám, že se to může kdykoliv stát znovu. Nevěřím tomu, že přijdou s něčím, co nepůjde obejít," říká Marta Boučková z Jablonce.

Mnozí majitelé hospod přesto nevnímají prohibici tragicky. „Budeme muset jít jinou cestou a lidi přitáhnout jinak," podotkla Petra Svobodová.

Prohibici chápe i majitel Hotelu Zlatý lev František Jelínek. „Když to zašlo až sem a je tolik obětí, rozumím tomu. U nás je to spíš o ubytování, takže s až tak výraznými ztrátami nepočítám, ale zisky poklesnou určitě. Asi o sedm procent," uvedl.

Podle něj jsou ilegální stáčírny alkoholu v Česku dlouhodobým trendem a nynější problémy jsou mimo jiné následkem toho, že se vše řešilo málo razantně.

Asi nejvíc se prohibice dotkne podniků s diskotékami. Ty pořádají například v Country Saloonu, jehož majitel Stanislav Klouda si zatím ztráty také netroufá odhadovat.

„To ukáže čas. Dopad to bude mít samozřejmě jak na hospody, tak na obchody i na stát," konstatoval Klouda. Podle něj mohl zůstat v oběhu alespoň kolkovaný alkohol. „Když už ty kolky zavedli, tak to mohli pustit dál," poznamenal.

A jak to vidí Jablonečtí s řešením současné situace? „Asi všechen alkohol vylít," konstatovala Petra Svobodová.

Přímo na Jablonecku se zatím případ otravy metylalkoholem neobjevil, ale jak jsme včera informovali, první hospitalizovaný už je i v Libereckém kraji. Šestatřicetiletý muž z Jilemnicka se otrávil po vypití několika panáků rumu, koupeného před měsícem v lomnické večerce. Nyní bojuje o život v jilemnické nemocnici. Večerka je uzavřená.

Krajská hygienická stanice vydala varování před konzumací lihovin, zejména z neověřených a neidentifikovatelných balení.