„Dohodli jsme se na společném postupu a jsme samozřejmě zajedno v tom, že nesouhlasíme s rozšířením těžby na dole Turów, protože může ohrozit vodu a její dodávky pro občany na našem území,“ uvedl po pátečním jednání ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vedení polského dolu Turów se sešlo s místními v Uhelné.
FOTO: Obyvatelé Uhelné se sešli s vedením polského dolu Turów

Právě obava z ohrožení spodních vod i další problémy, které obyvatelům na české straně hranice s rozšířením těžby vznikají, jsou důvodem k dlouhodobým snahám kraje a jeho představitelů zvrátit rozhodnutí polské strany. Ta by chtěla rozšířit důl na 30 kilometrů čtverečních a těžit do hloubky 330 metrů pod terénem.

Liberecký kraj je připraven podat žalobu na způsob vydání územního plánu města Bogatynie. „S ministerstvem i naší advokátní kanceláří prověřujeme další možnosti, jak se rozšíření dolu bránit. Ale mohu slíbit, že všech právních možností, které budeme mít k dispozici, využijeme,“ uvedl po jednání hejtman Půta. „Určité možnosti tu máme a budeme se o nich bavit, ale klíčové bude stanovisko ministerstva zahraničních věcí,“ doplnil ministr Brabec.

Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów.
FOTO: Poláci bránili těžbu uhlí v dole Turów. Jde prý "jen" o vodu v Uhelné