Po několika letech mají majitelé starších traktorů či podomácku vyrobených samohybů možnost pochlubit se svými miláčky. V sobotu 18. května na místě oblíbené držkovské burzy, tedy v okolí Kulturního domu a hřiště na okraji Držkova.„Pokud bude mít první ročník úspěch, chceme akci vždy jednou za rok opakovat, vždy takhle na jaře," přiblížil Milan Jindra za organizátory, kterými je tým, který připravuje právě i zdejší burzy.

Poslední podobná akce se na Jablonecku odehrála v květnu 2009, kdy devátým ročníkem skončila tradice akce Traktůrky Loužnice. O rok později se v Loužnici konal symbolický desátý ročník jen ve stylu spanilé jízdy. „Dost mě to mrzelo, na podobný podnik jsme pak zajížděli do přece jen vzdálenější Vyskeře na Turnovsku," vzpomíná pamětník i účastník Traktůrků František Bláha.

Sraz a díly

Organizátoři Držkovské traktoriády ale chtějí podnik pojmout oproti loužnické či vyskeřské akci poněkud jinak. „V první řadě půjde spíše o sraz starých traktorů a domadělů. Aby si majitelé popovídali a poptali se třeba na náhradní díly," přiblížil Jindra. Podle jeho slov je jen v samotném Držkově historických traktorů a samohybů domácí výroby skoro jako máku.

Soutěže budou!

Ale nebude se jen tak se stroji stát. Komu nevadí, že si železného oře zamaže, může zkusit jízdu zručnosti nebo prověřit vlastnosti stroje v lehkém terénu.

Nezapomnělo se ani na spanilou jízdu vesnicí. Aby byl dojem dokonalý, chlapi natáhnou staré montérky, ženy zase opráší šátky a vytáhnou hrábě.

Soutěžit mohou ale i diváci. Farma z okolí dodá starší nakladač hnoje a zájemci mohou „prubnout" jeho ovládání.

Starší traktor se pak stane soupeřem převážně mužské části obecenstva. „Vyzkoušíme, kolik chlapů je potřeba, aby dokázali traktor přetáhnout. A jestli to je vůbec možné," přiblížil Jindra.

„Návštěvníci pak svými hlasy vyberou nejlepší stroj," doplnil soubor soutěží další z organizátorů Martin Tomeš.

Nezapomnělo se ale ani na nejmenší návštěvníky. Ti si mohou kromě strojů, mezi nimiž by neměla chybět například kompletní řada malotraktorů TK, prohlédnout a pohladit kobylu s hříbátkem nebo krávu. „Aby viděli, že skutečná kráva opravdu není fialová," směje se Jindra.

První ročník Držkovské traktoriády začíná v areálu zdejšího kulturního domu, nebo, chcete li sokolovny, v sobotu 18. května v deset hodin dopoledne. Občerstvení na místě zajištěno, vynikající zábava se špetkou nostalgie jakbysmet.