Závody se v Jizerský horách pojedou už po osmačtyřicáté. ČEZ Jizerská 50 odstartuje 9. ledna příštího roku, respektive hlavní závod na padesát kilometrů se jede v neděli 11. ledna. Závody se jedou za necelé dva měsíce a největší závod v běhu na lyžích ve střední Evropě se těší obrovskému zájmu závodníků z celého světa. Zbývají poslední startovní čísla a závod je tak těsně před vyprodáním.

Závod se těší oblibě i u sportovních hvězd. V listopadu přišli organizátoři se zapojením do akce Movember, ale po svém. A přidal se i mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal. Kromě toho, že si Koukal plnovous nasadil a nechal se v něm vyfotit, přispěl především finančním obnosem na výzkum rakoviny prostaty a varlat, což je podstata této akce. Jak ale Martin sám říká, letos nejspíš si knír narůst nenechá. Vypadá v něm jako německý pedofil!

„Já považuju za zapojení hlavně to, že přispěji nějakou částkou. I loni jsem přispíval a stejně tak to dopadne i letos. Když člověk ničím nepřispěje, tak je zbytečné, aby se jen tak fotil na facebook s narostlým knírem, to je pak jen exhibice," uvedl Martin.

„Loni v listopadu jsem si nechal knír narůst. Nevím ovšem, jak to dopadne letos, protože já s ním vypadám jako německý pedofil. A vzhledem k tomu, že mám děti a chodím je vyzvedávat do školky a do školky, tak se bojím, aby mě tam náhodou někde nezadrželi," smál se Martin Koukal.

V současné době ukončil Martin svou sportovní kariéru a zabývá se projektem kempů Martina Koukala, což je projekt zaměřený na běžkaře všech úrovní a v podstatě i neběžkaře, kteří chtějí s běžeckým lyžováním začít a nevědí, jak na to, nebo chtějí poradit v oblasti techniky, materiálu či stravování.

Pracuje pro Český olympijský výbor, s nímž spolupracuje na projektu Sazka olympijský víceboj. Jedná se o podporu sportu na základních školách. Projekt je zaměřen na první až devátou třídu základní školy a primárně v něm nejde o soutěž, ale o testování pohybových a sportovních dovedností žáků. Na základě tohoto testování dostanou žáci sportovní vysvědčení a doporučení, kterým sportům by měly věnovat a pro které sporty mají vlohy. „Myslím si, že všichni kolem doufají, že když děti budou dělat sporty, pro něž mají vlohy, tak je budou více bavit a bude jich sportovat víc," dodává.

A pojede Martin Koukal také ČEZ Jizerskou 50? „Zda se zúčastním běžkařského svátku u nás, ještě nevím. Nerad bych si trhnul podobnou ostudu jako na Jizerské 50 RUN. Pokud tedy budu na startu ČEZ Jizerské 50, tak bych chtěl být v lepší formě a předvést výsledek, za který bych se se svým jménem nemusel stydět," dodal.