Nevraživost mezi Romy a majoritou na Tanvaldsku příliš neustupuje, čemuž je dostatečným příkladem incident, k němuž došlo na sklonku minulého měsíce.

Nadávkami a rvačkou vyvrcholil ve večerních hodinách dne 25. července incident v parku v centru Desné u prodejny Prima. Hlavními účastníky byli dva muži ve věku 25 a 26 let.

„Kromě úderů pěstí, kopů a výhrůžek vzájemnou likvidací, byl ze strany jednoho z aktérů bitky použit i slzný plyn.  Roztržka skončila honičkou do Desné I a opětovným fyzickým napadáním u desenského kostela," popsal na webových stránkách www.mesto-desna.cz Jan Hlubuček, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Tanvaldě.

V parku sedí skupinka mladých lidí, po chodníčku se blíží druhá. Pravda, slovy policistů, jde o dvě etnika, mezi nimiž na Tanvaldsku již delší dobu panuje napětí.

Jeden z přicházejících mladíků se tři metry od sedících zastaví, rozepne poklopec a začne močit. Což si sedící nenechají líbit. „Strhla se slovní přestřelka nereprodukovatelného slovního obsahu. Ta vyústila ve strkanici a posléze rvačku, použití slzného plynu a přivolání posil, které se zapojily do rvačky a následné honičky," popsal další dění Hlubuček.

„Tohle tady dříve nebývalo. Vždycky jsme byli spíše klidné městečko. Teď abych se pomalu bál na ulici," popisuje sedmapadesátiletý muž, jež žije v jednom ze zdejších panelových domů.

„Prý je znají, tak doufám, že dostanou pořádný flastry. Ale už to trvá dlouho, jako by to nechali spát," zlobí se jeho sousedka.

Rváči známí

„Výtržníci čekají na sdělení podezření, o jejich vině a trestu poté rozhodne soud," uklidňuje Jan Hlubuček.

Desenská radnice eviduje v parku i další incidenty. Lidé se tudy bojí za tmy chodit. „Dohodli jsme se, že strážníci a policisté budou hlavně večer park více hlídat. Navíc ještě necháme prořezat keře, aby tam dohlédla naše kamera," sdělil starosta Desné Jaroslav Kořínek.