Pro všechny zúčastněné i natěšené to byla velká rána, když před časem vyšlo najevo, že Maják s muzeem Járy Cimrmana při letošním ročníku tradiční cimrmanovské cyklojízdy nakonec stát nebude. Jak jsme nedávno informovali, na vině jsou úřednické průtahy při schvalování nového územního plánu obce Kořenov. Cimrmanovi příznivci ale přesto nemusejí smutnit. Maják bude příští sobotu v Kořenově k vidění alespoň v malém a na improvizované stavbě se za přítomnosti Zdeňka Svěráka a dalších členů Divadla Járy Cimrmana uskuteční kontrolní den.„Na místě stavby budou k vidění provizorní základy, model majáku a také sbírka předmětů z výzvy Nalezeno v Liptákově," přiblížila manažerka Svazku obcí Mikroregionu Tanvaldsko Kateřina Preusslerová.

Právě sbírka předmětů souvisejících s dobou, v níž Jára Cimrman žil, se původně už 9. června měla objevit jako expozice v muzeu v útrobách majáku. A vzhledem k tomu, že stavba z dílny známého českého architekta Martina Rajniše se musela odložit, mohou lidé do velké cimrmanovské sbírky přispívat i nadále. Hledá se nářadí, nábytek, hudební či hasicí nástroje, plakáty, obrázky, oděvy, obuv a další věci připomínající léta, kdy Cimrman na Tanvaldsku pobýval. Jejich fotografie můžete zasílat na e-mail kotek@djc.cz. Komu se něco povede najít do příští soboty, můžete se přijít pochlubit ke kostelu v Příchovicích.

A proč se vlastně šestadvacetimetrový maják s muzeem ve spodní části ještě nezačal stavět? Obec doposud nemá schválený nový územní plán, protože úředníkům Ministerstva kultury se nelíbí záměr výstavby na místě bývalé hospody na Jizerce.

A dokud obec nebude mít územní plán schválený, nemůže začít stavět.

Celou věc už řeší i Ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho mluvčí Jana Jabůrková před nedávnem Deníku sdělila, že ministerstvo již v této věci na žádost pořizovatele územního plánu obce Kořenov zahájilo dohodovací řízení s Ministerstvem kultury. A to může dopadnout jedině tak, že se obě ministerstva dohodnou a nebo nedohodnou a celou věc pak bude rozhodovat vláda.

A jak to po měsíci vypadá? Že rozhodnutí zřejmě hned tak nepadne. „V rámci dohodovacího řízení s Ministerstvem kultury byly přezkoumány výchozí podklady pro řešení rozporu, přičemž vyšly najevo nové závažné skutečnosti. Konkrétně se jedná o to, že nejsou doloženy některé dokumenty opravňující přistoupit k řešení rozporu. Po vyjasnění situace budou obě ministerstva postupovat v rámci daném právními předpisy. Co přesně bude třeba udělat, závisí na tom, jaké informace budou ještě dohledány," informovala mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj.

Stanovisko Ministerstva kultury se Deníku stále získat nepodařilo.

Kořenovským se vzniklé průtahy samozřejmě nelíbí a připomínky úředníků Ministerstva kultury nechápou. „Z našeho hlediska je napadnutí záměru výstavby v této lokalitě nesmysl a je smutné, že právě kvůli tomu se nakonec chystaný maják s muzeem letos neotevře," komentoval před nedávnem starosta Kořenova Luboš Marek.

Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana se v sobotu 9. června na Tanvaldsku uskuteční už posedmé a i přes skvrnku v podobě majáku s muzeem proběhne se stejnou pompou jako každý rok. V popředí všeho bude samozřejmě tradiční jízda cyklostezkou ze zlatoolešnických Vrší do Tanvaldu Šumburku ke kostelu sv. Františka z Assisi. Spanilou jízdu jako obvykle povede zlatoolešnický spanilý jezdec Jiří Plešinger. Zúčastnit se můžete na historických i modernějších bicyklech, a to v dobovém i současném oblečení.

„U šumburského kostela bude jako každý rok připraven orchestr O. V. J. Dixie se svým swingovým repertoárem a návštěvníci se mohou těšit i na malý seminář Divadla Járy Cimrmana," konstatovala Kateřina Preusslerová.

Chybět nebude ani tradiční přehlídka historických motorových i bezmotorových vozidel.

PROGRAM (9. 6.)

ZLATÁ OLEŠNICE (Na Vrších):

10.30 až 11.00start Spanilé jízdy Cyklostezkou J. Cimrmana

TANVALD ŠUMBURK

(kostel sv. Fr. z Assisi)

12.00slavnostní uvítání účastníků Spanilé jízdy a hostů, seminář Divadla J. Cimrmana, defilé spanilých jezdců, sbírka Nalezeno v Liptákově, hudba O. V. J. DIXIE Liberec

13.00seřazení a prezentace historických vozidel pod parkem

14.00odjezd do Příchovic

KOŘENOV (areál U Čápa)

15.30příjezd spanilé jízdy historických vozidel

16.00Kontrolní den na stavbě majáku, prohlídka exponátů nalezených v okolí Liptákova

TANVALD(kino Jas J. C.)

19.00představení Švestka v podání Divadla Járy Cimrmana