Motocyklisté z celého kraje, především začátečníci, minulý týden obsadili autodrom v Sosnové, aby se zdokonalili v jízdě a především se naučili jezdit bezpečně. I bravurní jezdci často zapomínají, že nebezpečí může přijít od ostatních. „Už dávno neplatí, že závažné nehody jsou doménou mladých řidičů. Čím dál tím častěji umírají osoby ve středním věku," dodává Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Technika, první pomoc i manévry

Kurzy, které se v Sosnové konají už posedmé, zahrnují to nejdůležitější, co je podle odborníků potřeba nejvíce procvičovat. Z teoretické části je to technika jízdy, poskytování první pomoci a připomenutí toho nejdůležitějšího z legislativy. V praktické části se pak cvičí hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu nebo výhybný manévr.

„Abych pravdu řekl, kurz byl skvělý a myslím, že mi zachránil motorku i život," uvedl na sociální síti Jaromír Bárt Bartoška, který se letos kurzu zúčastnil.

Poznatky z kurzu se hodily

Jaromír přidal i čerstvou zkušenost: „Celou dobu jsem si říkal, kde by se na silnici vzaly náhlé překážky, a když jsem po kurzu vyrazil kamarádovi naproti směrem na Brno, na pěkné rovince se rozhodla rodinka divočáků, že si to zkrátí domu rovnou přes silnici. Dospělého divočáka střídali tři malí, takže nekonečný řetěz. Hned jsem si vzpomněl na zabrždění oběma brzdami a stejně jsem motorku úplně nezastavil, takže když jsem byl u nich, našel jsem si mezeru mezi nimi, pustil brzdy, trošku to zalomil a projel mezi nimi, takže se nikomu nic nestalo, ale adrenalin to byl solidní. Vážně díky za výborné rady a pomoc při jejich trénování."

Kurzů letos proběhne dohromady deset. Jako v předešlých letech je o ně velký zájem, zbývají poslední volná místa hlavně ve všední dny. Projekt vznikl v Libereckém kraji v roce 2010 a loni se rozšířil do dalších míst v ČR.