Janovští hasiči oslaví v sobotu na jarmarku narozeniny, dárky ale dostanete vy, pokud se sem vypravíte. Program připravují, jako tradičně, na celý den.Správní hasiči sice slaví průběžně celý rok, každý rok, ale výročí 140 let od založení, to si žádá něco většího. V hasičském duchu se tak ponese letošní Janovský jarmark. Koná se v první letní den, tedy tuto sobotu 21. června.

„Kromě tradičního dobového jarmarku se sklářskou pecí na náměstí, výletního vláčku po Janově, otevřených památek, soutěží a živé hudby bude k vidění současná i historická hasičská technika," říká janovský starosta Daniel David. Pro prvních patnáct set návštěvníků Janovského jarmarku chystají hasičský dárek. Jaký? Neprozradil.

Obec, která jarmark každoročně v červnu pořádá, myslí i na samotné oslavence. „Když jsme na pozvánky použili letitý snímek nastoupeného hasičského sboru, většinou první reakce toho, kdo plakát viděl, bylo tipování, kdo je kdo. Proto ve spolupráci s jabloneckým archivem chystáme podmínky k zapůjčení historických dokumentů a fotografií, které se našich hasičů týkají a na výstavku zveme nejen hasiče," dodal David.

Janovského starostu Daniela Davida jsme zastihli spolu s pracovníkem Státního okresního archivu v Jablonci Pavlem Pilzem nad opravdovým pokladem, Knihou zápisů ze schůzí psanou od roku 1893. „Jde o třetí díl, dva přecházející nemáme. Možná někde leží zapomenuty. Kdyby je někdo našel měli by z toho radost nejen janovští hasiči, ale i badatelé a archiváři," dodal Pavel Pilz.

Celodenní program Janovského jarmarku, který je tradičně zdarma, najdete na www.janov-n-n.cz a v našem sobotním vydání.