Uskupení nezávislých kandidátů Pro Jablonec chce v podzimních komunálních volbách v Jablonci nad Nisou získat šest mandátů a podílet se na řízení města. Uvedl to ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur, který je lídrem třicetičlenné kandidátky.

Je na ní například akrobatická lyžařka Nikola Sudová. Za kandidátkou stojí strana Nová budoucnost pro Liberecký kraj, kterou Žur založil před krajskými volbami.

„Kandidátku jsme sestavili z úspěšných lidí, kteří už ve svém životě něco dokázali a politické funkce nepotřebují. Chtějí ale pro město něco udělat," řekl Žur, který není v politice žádným nováčkem.

Do městského zastupitelstva v Jablonci kandidoval poprvé v roce 1998 za ODS, za stejnou stranu kandidoval i v letech 2002 a 2006. Se občanskými demokraty se ale rozešel ve zlém, když odmítl opustit radu města, protože v ní seděl i komunista. Nechal se z ODS na sněmu vyloučit.

„V komunální politice je to především o lidech, kteří mohou pro město něco udělat. Nařízení shora, že nebudeme ve vedení měst se zástupci komunistů, jsem nemohl akceptovat," vysvětlil tehdejší změnu. Před čtyřmi lety byl do zastupitelstva zvolen za Věci veřejné. Ty tehdy získaly 8,2 procenta hlasů a dva mandáty v třicetičlenném zastupitelstvu.

Nová budoucnost pro Liberecký kraj je první stranou v Jablonci, která už oficiálně představila kandidátku pro komunální volby. Hlavním tématem volebního programu uskupení bude podle Žura život ve městě.

„Nechceme slibovat nic, co nemůžeme splnit," řekl lídr kandidátky. Za hlavní témata považuje oživení centra města. „Chceme oživit podnikání v centru, přivést farmářské trhy a vůbec vrátit lidi do centra města," uvedl. K velkým tématům bude podle něj patřit také využití jablonecké přehrady nebo ochrana přírody před zájmy soukromých podnikatelů.