Velkolepý projekt cyklostezky Greenway Jizera opět poposkočil. Po průtazích, kdy měla být na loňskou sezónu otevřena část plánované obří stezky mezi Líšným a Malou Skálou, leč se tak nestalo, by měli cyklisté projet od Líšného přes Rakousy či Dolánky až do Turnova.„Dokončení prací by mělo podle plánu skončit v květnu a uvedení celé stezky do provozu v létě letošního roku," slibuje Jiří Lukeš, ředitel Sdružení Český ráj, který projekt cyklostezky koordinuje.

Líšný - Malá Skála

Krátký úsek cyklostezky mezi Líšným a Malou Skálou měl být otevřen již na loňskou sezonu. Ale … „Po zpoždění prací kvůli nestabilnímu podloží byl dokončený úsek zkolaudován až ke konci roku," přiblížil Lukeš.

Tato část cyklostezky je dlouhá skoro kilometr a půl, široká dva a půl metru.

Stezka je vybavena lavičkami, odpočívadlem se stolem a lavicemi a informační tabulí. Kromě využití pro pěší a cyklisty se nabízí spojení se zapůjčením lodí či koloběžek na Malé Skále. Stezka je vybudovaná jako bezbariérová, není ale vhodná například pro in line bruslaře, protože je ze zpevněného kameniva.

Slavnostní otevření této části proběhne v rámci akce Odemykání Jizery. To se letos koná v sobotu 13. dubna od 11 do 16 hodin. Jako každý rok budou připravené skákací hrady, balonový výtah, regionální produkty, pohádková louka, kapela s hudbou první republiky a první jarní grilování. Na osmikilometrovém úseku řeky Jizery z Malé Skály do Dolánek se zároveň koná už 3. ročník závodu turistických lodí, nově závod na paddleboardech (prkno podobném surfovému, k pohybu vpřed se používá dlouhého pádla).

M. Skála - Dolánky

Jede se ale dál i na dalších úsecích.

Mezi Malou Skálou a Rakousy vztyčili rovnou dva mosty cyklostezky, které zároveň přiblíží obce k sobě, když se jezdilo dlouhou trasou po silnici.

Jedna z lávek přiblíží Křížky část Malé Skály centru obce. „Lidé teď musí na Malou Skálu autem nebo pěšky po silnici. Chodí tak i děti do školy, a to je dost nebezpečné," přiblížil starosta Malé Skály Michal Rezler.

„V letošním roce tak zbývá dokončit svrchní vrstvy komunikace, povrch stezky a zajistit vybavení a dopravní značení," popsal Lukeš finální práce v úseku.

Greenway Jizera

Idea projektu se zrodila počátkem 90. let. Ke konkrétním činům dochází od roku 2004, kdy se nositelé projektu dohodli na společném postupu řízení projektu. Cyklotrasa Jizera je rozdělena na sedm úseků, z nichž každý má svého garanta, který koordinuje práce na projektu ve smyslu zachování jednotné ideje. Trasa cyklostezky má kopírovat celý tok Jizery.

Cílem projektu Greenway Jizera je vybudovat páteřní cyklostezku, která povede v blízkosti řeky Jizery s minimálním převýšením a bude sloužit jak pro návštěvníky regionů, tak pro místní obyvatele například při cestě do školy, za nákupem a do práce.

Greenway Jizera se projektuje v úsecích Podspálov Semily Dolní Sytová, Železný Brod Líšný, Zeleneč Lázně Toušeň, Lázně Toušeň Benátky nad Jizerou, Dalovice Hrdlořezy.