„Zákazníka by měla především zaujmout nulová investice. Do převodu nemusí dát žádné peníze, zajistíme ho na vlastní náklady. Odběratel od nás dostane teplo stejných parametrů, jaké měl dosud z Jablonecké energetické. Ale navíc jeden gigajoul za výrazně nižší cenu, a to 492,- Kč bez DPH," vyjmenoval přednosti přepojení sídliště Janovská z Jablonecké energetické na společnost Rýnovická energetická Filip Lhota, jednatel Rýnovické.

„A garantujeme také, že se cena po dobu pěti let nezmění. Myslím, že těmto podmínkám každý spotřebitel porozumí," dodal Lhota. Od července začne tedy Rýnovická energetická nově dodávat teplo na sídliště Janovská. Dosud tuto oblast zásobovala teplem a energiemi Jablonecká energetická. Ta teď chce odstavit výtopnu v Rýnovicích a také ztrátový parovodní rozvod vedoucí k sídlišti na Janovské.

Peníze do Janovské

Na sídlišti se změna dodavatele tepla týká přibližně pěti set bytů. Vedení Rýnovické energetické se přihlásilo do výběrového řízení a představilo magistrátu řešení tak, aby nemuselo město investovat do zdroje. Společnost by převzala veškerou síť zákazníků a garantovala by, že by nikdo nezůstal bez dodávek tepla a teplé vody. Návrh Rýnovické energetické město přijalo. Ta nakoupila nové technologie a začala do objektů investovat. „Na Janovské si lidé chválí, jak přestavba probíhá. Líbí se jim i cena jednoho gigajoulu," uvedl jednatel.

Chtějí představit moderní, malé zdroje tepla s velkým výkonem, výluku v odběrech teplé vody klient nepozná. Obyvatele sídliště zaujala dobrá cena, čisté a vymalované prostory

Finance jsou hlavním ukazatelem projektu, který Rýnovická energetická předložila městu. Janovská pro ni bude představovat několikamilionovou investicí.

Kvalita zůstane

Obyvatele sídliště Janovská čekají ale především kvalitní dodávky tepla, individuální nastavení parametrů odběrů každého objektu a velkou úsporu nejen v ceně, ale také v jednotkách gigajoulů. „Teplá voda se totiž nebude upravovat ve výměníku, ale na patě každého objektu. Dojde určitě ke dvacetiprocentnímu snížení množství odebraného tepla, " zdůraznil Lhota.

Novou jednotku do jednotlivých objektů se jim už ve většině případů podařilo umístit. Nová objektová výměníková stanice tepla je tlakově nezávislá a zabírá ve sklepě domu minimální prostor. Rýnovická energetická ji umístila tam, kde byly mezi kójemi prostory technického zázemí nebo do technických místností. „Opouštíme toto pracoviště čisté, vymalované, zaizolované, přehledné a hlavně zainvestované na dvacet, třicet let dopředu. Technické stanice jsou švédské výroby a nerezové výměníky s kvalitním řídícím systémem," popsal vybavení Filip Lhota.

V každém objektu vždy spolupracuje jeden obyvatel s Rýnovickou energetickou a řeší s ní například od kdy do kdy se bude topit, noční útlumy i sezónní výkyvy.

Už od července

„V současné době dodáváme všem firmám a společnostem v areálu bývalého LIAZu, kde sídlíme. A také tam už se dostáváme i „přes ulici", například do firmy Atrea a dalších," uvedl jednatel.

K prvnímu červenci bude sídliště Janovská přepojené na Rýnovickou energetickou. „Měli bychom tam ukázat, jak by se daly řešit náhradní dodávky tepla v období plánované rekonstrukce v Jablonci. Představit moderní, malé zdroje tepla s velkým výkonem, instalované tak, aby zákazník ve svých odběrech teplé vody nepoznal výluku," upřesnil Filip Lhota.

Rýnovická energetická působí na trhu dodavatelů tepla a energie od roku 2000. Plánuje nabídnout služby dalším zákazníkům. Zdroj, který má k dispozici, je schopen minimálně dalších patnáct let všechny dosavadní odběratele uspokojit.

Teplo si uloží

Teplárna je totiž kromě teplovodních kotlů osazena kogeneračními jednotkami, které vyrábějí elektrickou energii a také teplo, které se pak dostává k odběratelům. „Když nepotřebujeme teplo vyrábět, jsme schopní využít možnost jeho akumulace. Na jaře a v létě část odpadního tepla odložíme do velké akumulační nádrže. A využít ho můžeme později, třeba až při ranní špičce," vysvětlil Lhota.

Obyvatelé na Janovské sledují, co se v objektech děje a chtěli znát, proč. „Zaujala mě cena a nabízený servis. Snad to nebude nějaká levárna," odpověděla Jana Morávková jedna z obyvatel sídliště.

Teplo už ve válce

Rýnovická energetická se zabývá výrobou a rozvodem tepelné energie, výrobou a distribucí elektřiny a distribucí plynu. Sídlí v objektu, který v roce 1942, už jako teplárnu, postavili Němci. A také tady teplo vyráběli. „My jsme využili skelet z poctivého válečného betonu, objekt jsme zrekonstruovali a do něj umístili dnešní menší moderní technologii," představil teplárnu Jakub Lhota.