Štafeta, hod granátem, topografické a všeobecné znalosti či zdravotní příprava představovaly zlomek disciplín, které čekaly na finalisty branně vědomostní soutěže Ještědská hlídka. Krajské kolo se uskutečnilo na městském stadionu v Semilech pod taktovkou Krajského vojenského velitelství Liberec a zúčastnilo se ho šedesát týmů ze škol napříč celým regionem.

Podle mluvčího velitelství Lukáše Ráce se jedná o ročník s nejpočetnější účastí. „Do školních kol se přihlásilo třicet pět škol z celého Libereckého kraje a více než tisíc soutěžících, kdy ti nejlepší postoupili do finále, aby se blýskli svými fyzickými výkony a vědomostmi,“ řekl Deníku Rác s tím, že na vítěze čekaly skleněné trofeje s postavou vojáka, které vznikly ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě.

V Eurocentru proběhlo cvičení prvosledových hlídek.
FOTO: Jako v akčním filmu. V jabloneckém Eurocentru cvičili policisté

Závodilo se ve třech kategoriích - žáci 6. a 7. tříd, starší školáci z 8. a 9. tříd a studenti 2. a 3. ročníků středních škol a gymnázií. Svá dvě želízka v ohni měla i Základní škola Sever v České Lípě. „Líbí se nám, že to není jen o sportu, ale o prokázání všestrannosti. Na disciplíny jsme se připravovali během hodin tělesné výchovy a přijeli jsme si to hlavně užít,“ podotkl českolipský učitel tělocviku Pavel Pohorský.

Dokonce čtyři družstva reprezentovala Střední školu Semily. „Naši studenti dobrovolně a rádi jezdí na podobné soutěže. Vnímáme to jako zpestření. Nějaká příprava proběhla. Závodíme pro dobrý pocit a chceme podat nejlepší výkon,“ přiblížil semilský pedagog Radim Skrbek. Popřát účastníkům Ještědské hlídky hodně štěstí přišla i semilská starostka Lena Mlejnková. „Já jsem nadšená. Když vidíte spoustu mladých lidí, kteří nejen závodí, ale něco se i naučí a někam se posunou, je to vždy skvělá věc,“ svěřila se. „Sice tu máme trend počítačů a umělé inteligence, ale tímto způsobem s ním úžasně zápolíme,“ dodala starostka.

Jablonečtí zpěváčci z dětského pěveckého sboru Skřivánek se začátkem jara představili na dvoudenním Mezinárodním hudebním festivalu Cantate Carlsbad 2023.
Jablonecký sbor Skřivánek vystoupil na mezinárodním hudebním festivalu

Do konce roku plánuje krajské vojenské velitelství pokračovat v Projektových dnech na základních i středních školách. Jak Rác zdůraznil, zájem o ně ze strany škol je v posledních letech vysoký. „Snažíme se obměňovat obsah. Například jsme do projektu zařadili sebeobranu, krizové situace a výuku první pomoci. Kromě přednášky o armádě, zahraničních misích nebo zapojení České republiky do mezinárodních organizací, dáme žákům možnost fyzicky se seznámit s vojenským materiálem a vybavením,“ sdělil mluvčí vojenského velitelství.

Kromě krajského finále se v Semilech konal i Den Armády České republiky v Libereckém kraji. Kromě vojenské techniky a materiálu nechyběly ukázky pěší roty Aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Liberec či výcviku psovodů české armády. „Zájem o vstup do armády nebo aktivních záloh je vyšší. Všichni vidíme, jaká bezpečnostní situace nyní je, a uvědomuje si to samozřejmě široká veřejnost, kdy podstatné části není bezpečnost či připravenost lhostejná,“ uzavřel Lukáš Rác.