Kdo z Jablonečanů by neznal peripetie, jež je mohou potkat ve chvíli, kdy úspěšně nakoupili v Kauflandu u stadionu a snaží se vyjet na hlavní silnici do ulice Turnovská. Problémy tu přetrvávají od doby otevření centra, tedy od prosince roku 2011. V roce 2015 motorizované nakupující čeká přece jen ulehčení.

Semafory

Semafory v místě již nějakou dobu ve vytipovaných časových úsecích fungují. „Nicméně dosud jediná otevřená přístupová cesta do obchodního areálu nenabízí řidičům a zákazníkům komfortní podmínky. Lidé na situaci opakovaně poukazují," přiblížil náměstek primátora Miloš Vele. Zvláště o víkendech, kdy do obchodních center míří nejvíce lidí, nastává při výjezdu do ulice Turnovská problém. Řada automobilů se v exponovaných hodinách táhne až na parkoviště přímo před obchoďákem.

„Někdy to tam bývá fakt o nervy. Už jsem se naučil, kdy tam jsou fronty a jezdím tam jindy. A taky jsem se naučil nakupovat i jinde," popsal Jiří Kapsa z Jablonce. Do inkriminovaného centra zajíždí prý vždy jen brzy ráno kolem otevírací hodiny. Což ale není pro každého to pravé ořechové. Semafory na Turnovské patří developerské společnosti Queen Invest, jež stavěla celý místní obchodní komplex. Dobrou zprávou je, že jablonecký magistrát se společností intenzivně jedná o převzetí zařízení.

Závora

Jak bylo řečeno, k centru vede jediná přístupová cesta. To zůstane stejné, na víkendy se ale otevře závora, jež uzavírá výjezd z parkovišť do ulice Masná. „Ani semafory ani závora na pozemku komerční zóny nepatří městu, proto nebyla cesta k řešení tak jednoduchá, jak na první pohled vypadal, a bylo nutné o řešení celé situace jednat s majiteli," vysvětluje dále Vele.

Jednání se zástupci společnosti Kaufland, kteří problém vnímají a byli ochotní jej řešit, bylo úspěšné. Závora, která umožní výjezd z areálu do ulice Masné, bude od 19. února otevřena vždy od čtvrtka do neděle, tedy v období, kdy obchody zaznamenávají největší nápor zákazníků. „S tímto řešením souhlasí nejen Kaufland, ale také Dopravní inspektorát Policie ČR a dopravní a silniční úřad," upřesnil vedoucí oddělení správy komunikací Pavel Kozák, který se jednání aktivně účastnil.