Před lety zredukované počty mateřských škol zažijí v následujícím školním roce pořádný nábuch. Radnice vymýšlejí, kam všechny děti umístit.Jablonecký deník již informoval o nutnosti zřízení odloučeného pracoviště Mateřské školy Rychnov ve spádové obci Pulečný. Je ale skoro jisté, že odloučené pracoviště bude v provozu zřejmě jen příští školní rok. „Z matriky víme, že nastupují silné ročníky, mladších dětí je výrazně méně," doplnil František Chlouba, starosta Rychnova.

Podobná situace nastala i v Železném Brodě. „K zápisu přišlo více dětí, než máme kapacity školek. Začali jsme situaci řešit, našli jsme vhodné místo a vypsali dodatečný zápis," popsal Miloslav Louma, místostarosta Železného Brodu.

Část předškoláků z MŠ Slunečná od září nezamíří na staré známé místo, ale do školy. Odloučené pracoviště MŠ Slunečná bude otevřeno v objektu Základní školy, takzvané Duhové, v ulici Školní. Školka tam jde do podnájmu od 1. září letošního roku na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce. „I my podle čísel z matriky předpokládáme, že odloučené pracoviště bude fungovat jeden až dva roky. Jistotu ale nemáme," doplnil Miloslav Louma.

Rodiče dětí, které mají odloučené pracoviště navštěvovat, ale mrzí, že nebyli dostatečně informováni. „Nikdo nám nic pořádně neřekl. Prostě nám ve školce sdělili, že v září máme jít do školy," popsala jedna z dotčených maminek.

Reorganizace ale zasáhne i mladší ročníky. Některé z mladších dětí, ačkoli nedosahují předepsaného věku, postoupí mezi předškoláky. Alespoň ale zůstanou v důvěrně známé budově. „Náš syn se také stěhuje, naštěstí jde se svým nejlepším kamarádem, tak to snad zvládne," popsala maminka, jejíž syn zamíří do smíšené třídy s předškoláky.

Emocionálně silně zapůsobilo rozhodnutí i na personál Mateřské školy Slunečná. „Z naší třídy odejdou některé děti pryč. Po poradě, kde nám rozhodnutí města tlumočily, jsme zůstaly celé opařené. Ani ve snu by nás nenapadlo, že nám naše zlatíčka vezmou," popsala jedna z vychovatelek. „V životě jsem to neudělala, ale po poradě jsem přišla domů, otevřela jsem láhev vína a skoro celou jsem ji vypila," doplnila další žena z personálu školky.

Záměr otevření odloučeného pracoviště MŠ Slunečná ještě jednou železnobrodští radní projednají. „Původně mělo být v budově, kde má škola kuchyň a jídelnu. Město by ale muselo financovat vysoké náklady do bezpečnostních opatření, což by bylo nerentabilní. Naštěstí se našly volné třídy přímo v budově školy," vysvětlil Louma. Od 1. ledna roku 2014 bude kapacita Mateřské školy Slunečná navýšena a to ze 130 na 146 dětí.