Více jak pětistovka lidí zavítala do jablonecké Schneiderovy vily, aby si připomenula její historii a osud. Někteří v ní také prožili kus svého života. Jedni jako pěstounská rodina, která se starala o děti bez rodičů, další návštěvnice se ve vzpomínkách zase vrátila do doby, kdy ve vile vařila jako kuchařka v jeslích.

Po celý týden se funkce průvodce ujal Ladislav Lhota. A jeho vyprávění stálo za to. „Největší obdiv si ve vile zaslouží dřevěné schodiště s prvky art deco. Schodiště je totiž vždycky páteří domu, dovede vás tam, kam chcete a za kým chcete," začínal ohlédnutí do historie s úsměvem Ladislav Lhota.

V roce 2012 byl objekt k prodeji a brzy našel nového majitele. „Dům se nám velmi líbil, splnili jsme si přání, aby se zachoval pro další generace. I když je rekonstrukce hotová, budeme ještě rok ladit detaily," uvedl zástupce firmy Sittern, které nyní vila patří. Ubezpečil, že pro veřejnost bude určitě zase brzy k nahlédnutí, třeba v Den evropských památek, který je na podzim.

Kulturní památka

Ministerstvo kultury prohlásilo objekt v roce 2010 za kulturní památku, a to včetně oplocení a zahrady.

Po rekonstrukci dostala vila původní tvář, jakou měla ve ve třicátých letech minulého století, a to nejen interiér vily. Také zahrada dnes vypadá tak, jako by z ní původní majitelé právě odešli.

„Dům je důkazem toho, jak vypadalo rodinné bydlení v meziválečném období. Rekonstrukcí se většina zajímavých prvků vrátila do původní podoby," upozornil Ladislav Lhota. A tak návštěvníci žasli nad okny s původním kováním včetně mechanismů, nad venkovními dřevěnými žaluziemi nebo kryty topných těles.

S každou skupinou návštěvníků vzal prohlídku od sklepa až ke komínu. A jako bonus obdivovali z té nejvyšší terasy pohled nejen na okolí, ale hlavně krásně upravenou zahradu, ve které chyběla snad jen služebná s třicátých let minulého století s pozvánkou na kávu.