Odborníci varují před nízkou kvalitou zboží bez možnosti reklamace, ale i před výdaji za pokuty, cla a dokonce správní řízení.

Počet Čechů, kteří si z letní dovolené přivážejí oblečení a obuv, v poslední době vzrůstá. Nejen módu, ale i šperky a parfémy lze totiž v zahraničí nakoupit výhodněji než v Česku. „Pro nákupy oděvů a obuvi jsou oblíbenými destinacemi například Španělsko, Turecko či Bulharsko. Někteří lidé vybírají svou dovolenou přímo dle nákupních možností v místě pobytu," uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Nákup oblečení a obuvi v zahraničí však s sebou může nést určitá rizika. Pokud lidé nakupují v zemích mimo Evropskou unii, jako je například Turecko, nemohou se spoléhat na zákony platné v zemích EU.

„Musí si tedy být vědomi toho, že jejich nákup je s největší pravděpodobností v případě vady výrobku mimo možnosti reklamace," vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Hrozí zabavení zboží i pokuty

Při nákupu levného zboží v zahraničí tak lidé riskují nejen zdraví, ale i výdaje za pokuty, cla a dokonce správní řízení. Pro dovoz některého druhu zboží totiž platí množstevní i hodnotové omezení. Například z Turecka lze bezcelně dovézt zboží do úhrnné ceny 430 eur. „Při překročení této hranice mohou celníci vyměřit clo, DPH a případně spotřební daň. Pokud zboží podléhající proclení lidé nepřihlásí, hrozí jim i přestupkové řízení a patřičná pokuta," říká Jiří Barták, mluvčí Celní správy České republiky, a dodává: „Zjistíme- li nedovolený dovoz zboží, může být s cestujícím zahájeno přestupkové řízení a převážené zboží může být i zabaveno. V případě celního přestupku pak mohou celníci vyměřit blokovou pokutu až několik tisíc korun."

Pozor na druh zboží

Počet Čechů, kteří jsou přistiženi při nedovoleném dovozu, přitom v posledních letech výrazně vzrostl. Mnozí se ale přestupků dopouští nevědomky, netuší totiž, že dovoz některého zboží podléhá množstevním či hodnotovým omezením nebo úplným zákazům. „Určitě nejde o pokusy o ilegální dovozy, jde spíše o nedorozumění. Faktem je, že si Češi stále častěji nakupují oblečení, obuv a galanterii v zahraničí. Oblíbeným cílem nákupních výletů se v současnosti stalo především USA, ale i některé asijské destinace, jako Singapur nebo Shanghai," sdělil mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.