Závodníci mohou připravovat lyže, diváci se těšit a Česká televize chystat tradiční přímý přenos. I přes nedávnou nepřízeň počasí totiž z organizačního výboru Jizerské padesátky přišla zpráva, že oblíbený masový závod se o víkendu pojede.
Ještě o víkendu přitom v regionu panovala obleva, kterou urychloval silný déšť a na tratích Jizerské magistrály se  kupila odtátá místa. „Poslední dny byly opravdu krušné, protože jsme museli sněhem pokrýt některá kritická místa," říká Martin Koucký z organizačního výboru.

Na navážení a ručním nahazování sněhu lopatami se od neděle podílí desítky členů organizačního výboru i dobrovolníci. „Jde o lidi, kteří se k nám přidali díky výzvám na Facebooku. Moc si jejich pomoci vážíme," poznamenal mluvčí SKI klubu Jizerská padesátka Tomáš Leixner.

Úpravy na tratích budou pokračovat až do ostrého pátečního startu v podobě Bedřichovské 30.

Jako zázrakem se ochladilo

Organizátorům nakonec pomohlo i počasí, které se právě v těchto dnech umoudřilo. „V Bedřichově včera nesněžilo, ale přímo chumelilo, navíc se má ještě ochladit. Předpověď je nakonec o mnoho příznivější, než to vypadalo v minulém týdnu," komentoval Tomáš Leixner.

Na trasu již 46. Jizerské padesátky vyrazí v neděli znovu rekordní počet závodníků – bezmála 4900. Během všech závodů, z nichž první startuje už v pátek, se do stop vydá téměř sedm tisíc příznivců běžeckého lyžování z 29 různých zemí.
Letošní ročník bude výjimečný tím, že se pojede ve třech dnech. V pátek v 11 hodin je na programu Bedřichovská 30 volnou technikou, v sobotu v 9 hodin závod na 25 km a v neděli rovněž od 9 hodin pak hlavní klání – Jizerská 50.
Přímý přenos hlavního závodu bude jako tradičně vysílat Česká televize, a to na programu ČT Sport.

Přenos loni sledovalo 736 tisíc českých a 3,2 milionu zahraničních diváků. Očekává se, že letos se bude dívat již 5 miliónů lidí ve 12 zemích.

„To dokumentuje velký přínos tohoto závodu nejen pro sport, ale i pro cestovní ruch a ekonomiku v Jizerských horách. I proto hodláme Jizerskou padesátku na lyžích jako   „krajské rodinné stříbro" v následujících čtyřech letech  finančně podporovat, stejně jako Jizerskou magistrálu," konstatoval hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Stejně jako v minulých dvou letech bude Česká televize ve spolupráci s organizátory zajišťovat přenos díky vrtulníku a letadlu, které bude operovat ve výšce deseti kilometrů.

„Loni to bylo tak, že signál z radiokamer na skútrech byl přenášený do vrtulníku, z něj do letadla a z letadla následně do přenosových vozů České televize," líčí Tomáš Leixner s tím, že letos už bude radiosignál přenášet přímo letadlo a vrtulník poslouží k leteckým záběrům tratí.

Startovní pole bude plné známých jmen

Na startu se v neděli objeví i loňský vítěz Stanislav Řezáč. Obhajobu ale bude mít těžkou, protože kromě světových hvězd typu Tomas Alsgaard mu bude konkurovat například i bývalý mistr světa Martin Koukal. Ve startovním poli uvidí diváci i řadu osobností známých z jiných sportů či zcela nesportovních odvětví. Na padesátikilometrovou trať nastoupí kanonýr Baumitu Jablonec David Lafata, světoznámý kardiochirurg Jan Pirk, lékař a moderátor Roman Šmucler a v neposlední řadě i legendární mnohonásobní účastníci jako Ladislav Míka, Heidi Suchánková, Jiří Bulíř či Miroslav Kocum.

Více o Jizerské padesátce včetně všech uzavírek a policejních opatření čtěte v zítřejším vydání Jabloneckého deníku