Do Libereckého kraje se vrací v nové podobě po pěti letech. Nabídne mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče společně s replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem. Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků a legenda mezi šperkaři Jiří Urban.

Ten v minulosti realizoval šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské či lombardské koruny. Přesnou repliku korunovačního meče zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

Jiří Urban.
První kopii vladařské koruny jsem tvořil trochu omylem, říká turnovský šperkař

Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní či faksimile středověkých listin.