V neděli 1. března tomu bylo na den přesně 60 let. Český ráj je tak nejstarší „chráněnkou" v zemi.

Hlavním motivem pro vyhlášení první CHKO v Československu byla zejména členitost krajiny se skalními městy, rostlinnými a živočišnými společenstvy.

„Již v 19. století začali hosté lázní Sedmihorky nazývat romantický kraj na středním toku Jizery Český ráj. Rozmanitost přírodních krás se zde pojí s historickými památkami, hrady, zámky či lidovou architekturou," vysvětluje Marcela Beranová z Muzea Českého ráje v Turnově. To také uspořádalo svému rodákovi a někdejšímu spolupracovníkovi výstavu, která připomíná nejen historii unikátní krajinné oblasti, ale i samotnou osobnost doktora Šolce.

VÝSTAVA. Expozice o životě a díle Jiřího Šolce.

Kromě dalších četných aktivit byl i členem Klubu československých turistů, Muzejního spolku a předsedou rady Muzea Českého ráje. Ještě za svého života věnoval muzeu podstatnou část své sbírky minerálů, kterou budoval více jak čtyřicet let. Jako člen Sdružení turnovských fotografů zanechal i soubor unikátních fotografií.

Kdo byl Jiří Šolc Celoživotní dílo Jiřího Šolce (*21. 4. 1899 †20. 2. 1971) provázela láska k lidem. Lékařské povolání umožnilo dokonalé poznávání Českého ráje a lidí, kteří zde žili. Jiří Šolc byl členem Sdružení turnovských fotografů, Klubu československých turistů, Muzejního spolku a předsedou rady Muzea Českého ráje. V letech 1946 až 1950 byl starostou turnovského Sokola a náměstkem starosty sokolské župy Ještědské. V roce 1947 byl jmenován konzervátorem pro ochranu přírody v turnovském okrese. V roce 1955 stál u zrodu CHKO.

Ty dokládají život a památky v širším okolí Turnova až do sedmdesátých let 20. století. K dalším sběratelským zájmům Jiřího Šolce patřily mince, medaile a motýli.

„Výstava připravená turnovským muzeem ve spolupráci s příbuznými tohoto lékaře představuje průřez jeho dílem, na které navazují aktivity turnovského muzea dodnes," připomíná ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Za zmínku stojí i fakt, že Jiří Šolc měl také velice blízko k rodině majitelů sychrovského panství a zámků Rohanům. Podle historika a ředitele Národního památkového ústavu se sídlem na Sychrově Miloše Kadlece byl jejich rodinným lékařem.

Výstava, která připomene nejen tuto mimořádnou osobnost, úzce spjatou se vznikem nejstarší CHKO u nás, potrvá v Muzeu Českého ráje do 26. dubna 2015.

Kromě této expozice nabízí muzeum také návštěvu zdejší klenotnice, sbírky drahokamů a další zajímavé exponáty, vážící se jak k samotnému Turnovu, tak k Českému ráji a Pojizeří. Zavítat můžete také do repliky tzv. Kamenářského domu v zahradě muzea, která nabízí ukázku zlatnictví a šperkařství i aktuální výstavu dvou turnovských malířů Jiřího Urbana a Pavla Holase.

Muzeum Českého ráje v Turnově ale spravuje také skanzen v Dolánkách známý Dlaskův statek, kde se můžete seznámit se zvyky a obyčeji obyvatel Pojizeří. Po tradičním Masopustu to budou od 4. dubna Velikonoce.

Co možná nevíte o CHKO…

Na území ČR je nyní vyhlášeno 25 CHKO o celkové rozloze přes milion hektarů.

Nejstarší je CHKO Český ráj z roku 1955, nejmladší CHKO Český les z roku 2005, Nejmenší CHKO je Blaník a největší jsou Beskydy.

CHKO se rozkládá na 181,5 kilometru čtverečních v Libereckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Tisíce turistů lákají především vyhlášená skalní města, například Prachovské skály, Hruboskalsko či Drábské světničky. V roce 2002 byla oblast rozšířena o Maloskalsko a Prachovské skály.

Většinu podloží CHKO tvoří tzv. kvádrové pískovce, které tu byly uloženy v období křídy. Křídové sedimenty byly postupem času rozrušeny a odneseny řekami, protože jsou méně odolné než tvrdé horniny. Tímto způsobem vznikl i nejznámější kopec a dominanta Českého ráje Trosky.

Na území CHKO jsou evidovány stovky jeskyní a skalních dutin, nejvýznamnější se nachází v přírodní rezervaci Klokočské skály. Známým nalezištěm drahých kamenů je hora Kozákov (744 metrů).

V CHKO se natáčela řada filmů, třeba Jak dostat tatínka do polepšovny, Princ a Večernice nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Starodávnými legendami jsou opředeny i zdejší hrady a zámky.