Novým přístrojem, který do Liberce míří, je takzvané PET/CT, které umožní ještě lépe a přesněji vyšetřovat. „Je to pozitronová emisní tomografie, což je to přístroj, který dosud v liberecké nemocnici nebyl. Je určený na detekci některých druhů rakoviny nebo například na záněty, po kterých v těle pacienta pátráme a nemáme jiné možnosti, abychom je zjistili,“ popsal nový lékařský ředitel nemocnice Tomáš Roubíček.

Přístroj je velice nákladný a je pouze na místech, která se specializují na tuto léčbu pacientů. Nejbližší PET/CT je v Praze. „Přístroj je primárně určen pro pacienty z Libereckého kraje, ale protože máme pacienty i odjinud, například máme přesah do Ústeckého a Středočeského kraje, tak samozřejmě bude určen i pro ně,“ poznamenal lékařský ředitel.

Pro zařízení v těchto dnech vyrůstá v prostorách nemocnice nový pavilon, který staví v místech staré budovy ředitelství. Připravován je na míru pro přístroje PET/CT. Kromě toho se do nových prostor přesune i celé oddělení nukleární medicíny.

Speciální místnost

V současnosti stojí hrubá stavba. „V prvním podzemním podlaží je jeden z vchodů a také zde mají být technické místnosti a zázemí budovy. Nyní probíhá především vybavení prostor, instaluje se zdravotechnika, vzduchotechnika, natahují se rozvody elektroinstalací. V dalších podlažích nás to teprve čeká,“ popsal David Fojtíček, vedoucí projektu z firmy CL Evans, která stavbu provádí.

V dalším patře, kde bude vchod pro příchozí pacienty, vyrůstá i speciální místnost stavěná na míru pro přístroj PET/CT a pak pro další zařízení. „Vstup do pavilonu bude z příjezdové cesty do areálu nemocnice. Část pak bude zvlášť pro PET/CT a druhá část pro nukleární medicíny, protože tam jsou trošku jiné radioaktivity, a tak by se pacienti neměli potkávat,“ doplnil vedoucí oddělení investic krajské nemocnice Tomáš Martenek.

Vodní radovánky - ilustrační foto.
Pozor na to, kde se koupete. Po osvěžení v rybnících si plavci odnesli vyrážku

Na střeše objektu bude mimo jiné terasa pro pacienty, neboť vyšetření zabere i několik hodin, tak aby měli možnost čekat na vzduchu a v příjemném prostředí. Stavba má být dokončena, včetně nastěhování, na přelomu března a dubna příštího roku.

„Pavilon PET/CT, včetně přístrojového vybavení, nás přijde na čtvrt miliardy korun. Cena samotného přístroje, který kupujeme nový a který v naší nemocnici dosud není, se pohybuje kolem sto milionů korun, stavba stojí dalších sto milionů korun a zbytek je daň z přidané hodnoty,“ uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Do nového pavilonu se ještě nastěhují další dva nové vyšetřovací přístroje a ještě se řeší čtvrtý přístroj, který by měl v budově fungovat, konkrétně gama kamera maďarské provenience. V tomto případě ještě není rozhodnuto, zda se ta stávající upgraduje nebo se koupí nová.

Cenu se daří udržet

Měnící se situace na stavebním trhu se naštěstí výstavby pavilonu nedotkla, protože se podařilo se stavební firmou najít společnou řeč. „Rostoucí ceny stavebních materiálů se promítly na průběhu jiných staveb nemocnice, konkrétně Centra urgentní medicíny. Tady to máme relativně pod kontrolou a věříme, že se nám ceny podaří udržet,“ poznamenal Řičář.

Výstavbu Centra urgentní medicíny letos na jaře zastavil nepříznivý vývoj na stavebním trhu. Kvůli navýšení cen za materiály byla nemocnice nucena zrušit výběrové řízení na dodavatele stavby, protože žádná z firem nebyla schopná nabídnout cenu dle zadání výběrového řízení.

„Nyní probíhá nová veřejná zakázka na generálního dodavatele stavby. Vyhlášena byla na konci června a lhůta pro podání nabídek je do 1. září. Na prohlídku stavby se dostavilo šest potencionálních uchazečů a věříme, že situace na stavebním trhu nám bude nahrávat,“ dodal Řičář.