Stejná situace je také v liberecké nemocnici, kde se před třemi lety narodilo 1 684 dětí, což je dokonce o 30 více než v roce 1991. Od té doby stav sice kolísá, ale stále se pohybuje na poměrně vysokých číslech. Podle statistiky to bylo v roce 2010 přesně 1 583 nově narozených dětí, loni 1 544. Skutečnost, že do Liberce jezdí po zrušení frýdlantské porodnice také rodičky z Frýdlantského výběžku, na tom má jen nepatrný vliv.

Fenomén Husákových dětí se patrně v nejbližších letech už opakovat nebude, zřizovatelé jeslí a mateřských školek by ale rozhodně měli zpozornět.

Jilemnici nedáme

V Libereckém kraji nyní fungují celkem čtyři porodnice. Kromě dvou zmíněných se rodí také v České Lípě a Jilemnici. Pro nízký počet porodů, ale především pak nedostatek personálu se kromě Frýdlantu zavřela poměrně nedávno také porodnice v Turnově. „Tamní oddělení v podstatě umřelo na úbytě. Nebyl tu dostatek kvalifikovaného personálu, zejména lékařů, ale nemocnice musela čelit i obrovské konkurenci. Rodičky si mohli vybírat mezi Libercem, Jabloncem a Mladou Boleslaví," připomněl mluvčí krajské pobočky VZP v Liberci Stanislav Šetina.

O další redukci v souvislosti s limity se ale rozhodně neuvažuje. „Jilemnická porodnice je pro kraj klíčová, a nejen pro kraj. Nezapomeňte, že jde o spádovou nemocnici pro lidi z přilehlých oblastí, například Vrchlabí a další části Krkonoš," zdůraznil mluvčí VZP. Na adresu Frýdlantu pak poznamenal, že v případě krizových stavů, jakými jsou například mimořádné povodně, je možné rodičky, ale i další nemocné převézt do nemocnic v sousedním Německu. „Pokud jde o mimořádné situace, pojišťovny je uhradí," dodal.

Co si můžeme vybrat?

Také standard porodů se díky tlaku odborných společností, ale především díky osvětě v mnohém změnil. Na porodních sálech je dnes rodičkám k dispozici vlastní sociální zařízení, multifunkční porodnická postel, umožňující porody v různých polohách, porodní stolička, žíněnka, závěsné lano, porodnický vak, aromaterapie, muzikoterapie, vana pro využití v první době porodní a další drobné masážní pomůcky pro zpříjemnění průběhu porodu. „Respektujeme přání rodiček i porodní plán, pokud neohrožují zdraví matky ani dítěte," připomněl mluvčí Krajské nemocnice v Liberci Lukáš Gibiec.

Za úhradu je tu možný pobyt na jednolůžkovém nadstandardním pokoji s možností ubytování partnera, předporodní kurz a také 4D ultrazvuk.

Naprosto rutinní záležitostí je přítomnost tatínka či dalšího člena rodiny u porodu. Ještě před dvaceti lety něco takřka nemyslitelného. „Tuto možnost dnes využívá 80 procent maminek," doplnil mluvčí KNL.

Novinku v podobě aromaterapie či různých olejíčků, které nastávajícím maminkám ulehčí těžké chvíle, začínají zavádět i v jablonecké porodnici. Ženy tu mohou rodit nejen ve standardní poloze na zádech, ale přirozeněji v kleče nebo třeba na boku. K dispozici tu mají i dva typy porodních stoliček. „Výraznější zájem o tyto možnosti ale nepozorujeme," doplnila vrchní sestra gynekologicko porodnického oddělení jablonecké nemocnice Hana Appeltová. Není bez zajímavosti, že jabloneckou porodnici využívají nejen ženy ze spádové oblasti jabloneckého okresu, ale i vzdálenějších míst. Mimojablonecké rodičky tvoří podle mluvčí nemocnice Petry Hybnerová dokonce 40 procent všech porodů. „Jezdí k nám maminky dokonce i z Mladé Boleslavi, Prahy a Jičína," dodává. S pohybem cizinců jsou běžnější i rodičky z odlišných kultur. Například ženy z muslimských zemí nebo Vietnamu. S žádnými výstřelky se ale nesetkáváme, snad jen Vietnamky se občas stravují podle svých zvyklostí," doplnila vrchní sestra jablonecké porodnice Hana Appltová. S ničím nezvyklým se nesetkávají ani v Liberci. „U cizinek respektujeme kulturní a náboženské odlišnosti," dodal mluvčí nemocnice.