Při pohledu na čísla zveřejněná jabloneckým úřadem práce není třeba zcela jásat, jisté je ale jedno. Při srovnání s červnovými údaji za posledních pět let je jasně vidět, že trh práce se alespoň částečně uklidnil. Ba co víc, dlouhodobě je na Jablonecku nejnižší míra nezaměstnanosti z celého Libereckého kraje.„V červnu pokračoval pokles počtu evidovaných uchazečů a míry nezaměstnanosti, s ohledem na vývoj v předchozích letech lze v příštím měsíci očekávat vývoj opačný," popsal analytik krajského úřadu práce Petr Malkovský. V evidenci výrazně ubylo mužů, což je dáno sezonními pracemi, které přes léto kulminují. „K poměrně značnému poklesu došlo i mezi evidovanými absolventy, což se však v příštím měsíci kvůli nové absolventské vlně s velkou pravděpodobností změní," dodal analytik.

Míra nezaměstnanosti se již více než rok na Jablonecku pohybuje mezi osmi a devíti procenty, v aktuálních přehledech za měsíc červen činí 8,2 procenta, tedy je na stejné úrovni jako před rokem.

Přesto počet registrovaných nezaměstnaných klesl. „V meziročním srovnání jsme zaznamenali pokles o 218 osob," přiblížil Michal Holý, analytik jabloneckého úřadu práce. Přibývá i nabídek volných míst.

Ke konci června nabízel jablonecký úřad práce 338 volných pracovních míst, což je o 73 míst více než na konci května a o 122 míst více v meziročním srovnání. Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci června 12,2 uchazeče, v květnu 15,9 a před rokem 20,1 uchazeče.

Nezaměstnanost má ovšem podle analytiků opět začít růst. „S ohledem na vývoj v předchozích letech lze v příštím měsíci očekávat vývoj opačný," sdělil k poklesu nezaměstnanosti Malkovský.

Zároveň přicházejí analýzy s tím, že světová ekonomika opět bojuje s návratem recese. Český průmysl klesl v květnu meziročně o 2,4 procenta, poprvé za posledních třicet měsíců. Analytici Raiffeisenbank očekávají letošní pokles české ekonomiky o půl procenta. Zajímavé je, že srovnatelným státům, například Slovensku a Polsku, přisuzují analytici až dvou a půl procentní růst.