Noc z pátku 24. na neděli 25. května bude v Železném Brodě zasvěcena dvěma velkým akcím. Poněkud s předstihem tu proběhne Muzejní noc, zároveň i Noc kostelů.Pokud jsou prohlídky svatostánků a expozic málo, zcela jistě zájemce navnadí představení streetového Divadla Continuo s názvem Now…?. „Od deseti hodin večer ho mohou nespavci shlédnout ve farní zahradě kostela sv. Jakuba Většího na Malém náměstí," přiblížila Kateřina Řezníková, pracovnice Městského muzea v Železném Brodě. Představení trvá tři čtvrtě hodiny a po něm ještě můžou návštěvníci pokračovat až do tajemné půlnoci v programu Noci kostelů.

Noc kostelů

Akce vypukne v 18 hodin, kdy se rozezní zvony v obou kostelích. Program v kostele Ochranovského sboru při ČCE (Jednota bratrská) začne krátkým proslovem a seznámením se s programem. Hlavním tématem noci je 400 let Bible Kralické, o níž se bude v průběhu akce diskutovat. O kulturní vložku se postará dětský soubor Řetízek při ZUŠ Železný Brod.

Kostel svatého Jakuba Většího zve do zvonice, na výstavu liturgických předmětů a prací dětí k výročí 1150 let příchodu Cyrila a Metoděje, či do modlitebny pravoslavné církve v bývalé kostnici.

Ochranovský sbor ukončí akci v jedenáct, kostel Svatého Jakuba přesně o půlnoci.

Muzejní noc

Noční prohlídky národopisné expozice na Bělišti slavily úspěch již v předešlých dvou ročnících.

Letos bude hlavním tématem textilní výroba, zpracování lnu, barvení látek a praní prádla. Do třetího ročníku se zapojí lektorky Domu dětí a mládeže Mozaika s předváděním zpracování ovčího rouna a technikou mokrého plstění. „Návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet a aktivně se zapojit do dalších činností. Na malé i velké čeká soutěž, výtvarná dílna, poznávání předmětů a další akce," slíbila Řezníková. V prostorech expozice zároveň bude probíhat výstava s názvem Lidové krajky a výšivky.

Před domem zajistí loutkový soubor Čmukaři z Turnova kulturní program. Pohádka pro děti i dospělé s názvem Lárk íčičok, začne v 19.15.

Od půl deváté bude odehráno představení pro dospělé diváky Zvyřátka za to nemůžou. Bajky, ve kterých můžete poznat někoho z okolí i sebe, jsou inspirované knihou Pavla Tauba O volovi a funkci.

Ve stejném čase jako muzeum (18:00 23:00) bude otevřena galerie Chlístov studia Lhotský s.r.o. Zde budou prezentována díla současných sklářských výtvarníků. Kromě prohlídky galerie budou návštěvníci moci zhlédnout i předvádění výroby skleněných figurek u kahanu. Pravidelný odvoz z Železného Brodu na Chlístov bude zajištěn.

Vstup na všechny akce bude zdarma.