Celé rodiny si mohou každou sobotu společně užít saunování. To je provozní doba zařízení pod bižuterií u přehrady pro ně vyhrazená. Kdo holduje většímu soukromí, vybere si mimo pondělí, kdy je sanitární den. V úterý a středu chodí ženy, ve čtvrtek a pátek se tu vyhřívají muži.Nově tu přibyla i infrasauna, dále si zájemce může objednat také masáž, a občerstvení zůstalo zatím v nezměněném rozsahu. V objektu, které bylo v historii zahradnictvím, vznikla sauna v osmdesátých letech. I technologie pocházela z té doby. „Značně energeticky náročná a zastaralá," poznamenal Milan Matura, jednatel společnosti Sport Jablonec, která saunu provozuje.

Proměnou je především energetická úspornost nového zařízení, které má poloviční náročnost, než tomu bylo dosud. Saunu dříve vytápěli do provozuschopné teploty pět až šest hodin. Dnes „kamnům" stačí jeden a půl hodiny a s polovičními náklady.

Nejdřív útroby potom kabát

Náklady na stavební úpravy se vyšplhaly na osm set tisíc korun a nové zařízení stálo přes půl milionu. „Cenu jsme zdražili jen o dvacet korun, což je vyváženo komfortem. Zachovali jsme cenu za vstup bez časového omezení," vysvětlil jednatel. Předpokládá, že dalšími úpravami projde objekt ještě v příštím roce.

Přední část, kde je bufet, sálek pro maséra a sociální zázemí, potřebuje viditelně také zvelebit. „Chceme provoz rozšířit i do zahrady, eventuálně mít i venkovní saunu s optickým předělem," plánuje Matura s tím, že jde o časový rozsah příští rok na jaře.

Náklady by se měly pohybovat zhruba v objemu tři čtvrtě milionu korun, protože není potřeba nijak náročná technologie, maximálně jedna saunová kamna. „Jako poslední investice by měl přijít na řadu obvodový plášť a jeho zateplení," uzavírá Matura.

Podobně velké zařízení, byť saunou disponuje bazén, v Jablonci chybí. Chtějí jej využívat sportovní kluby a oddíly nejen domácí, ale i ty, které sem jedou na zápasy či soustředění. Chtějí být co nejvíce spolu a nově zrekonstruovaná sauna nabízí velký prostor nejen pro saunování, ale i k odpočinku a posezení, včetně dostatečného počtu šaten.

Co vy a saunování?