Altán, jezírko, mola, terasy, lavičky, taneční parket, piknikové sestavy, ale i vzkazy zašifrované v Morseově abecedě nebo lípu Václava Havla naleznou Jablonečané v nově otevřeném lesoparku na Žižkově vrchu.Právě lípu Václava Havla drželo město až do poslední chvíle v tajnosti.

„Po smrti bývalého prezidenta se na město obrátilo několik občanů s podnětem na pojmenování významné budovy či místa ve městě po Václavu Havlovi. Například padaly návrhy na přejmenování Horního náměstí na náměstí Václava Havla. Nakonec jsme se ale rozhodli jít méně pompézní cestou a vznikající lesopark nám poskytl řešení," vysvětlil náměstek primátora Petr Tulpa.

Podle primátora Petra Beitla by navíc přejmenování některé z budov či ulic ve městě způsobilo obyvatelům nepříjemné komplikace například s výměnou dokladů. „A nové komunikace v současné době ve městě nevznikají," řekl primátor s tím, že město napřed oslovilo Dagmar Havlovou, které se pojmenování lípy líbilo a souhlasila s ním.

„Smysl to má, protože Václav Havel měl vazby i na Jablonecko a Liberecko," podotkl Petr Tulpa.

Lípa velkolistá, věnovaná prvnímu českému prezidentovi, stojí na travnaté ploše v blízkosti hlavního vstupu do lesoparku a návštěvníci u ní najdou informační tabuli.

Náklady na vybudování lesoparku v místech někdejší dětské sjezdovky se vyšplhaly na 17 milionů korun. Původně se přitom rovnaly částce 24,5 milionu, ale během výběrového řízení na zhotovitele stavby v polovině loňského roku se snížily o 7,5 milionu. Pětaosmdesát procent celkových výdajů pokryjí dotace, zbytek doplatí město. „Šlo o největší investici letošního roku," poznamenal jablonecký primátor.

Lesopark má čtyři části relaxační, piknikovou, sportovně naučnou a přírodní.

Součástí relaxační zóny je jezírko, molo, terasa a východní louka, zatímco v piknikové části najdou návštěvníci altán, vyhlídku a magickou spirálu. Sportovně naučná zóna pak nabídne hřiště či motýlí louku. V lesoparku jsou také tři aleje lipová, osiková a modřínová.

Kdo si při procházce bude chtít i zapřemýšlet, může se pustit do luštění zpráv zašifrovaných v „dubové" Morseově abecedě, skryté téměř ve všech prvcích v parku. „K dešifrování stačí mít u sebe nápovědu, třeba nafocenou mobilem z informačního panelu," říká projektant Roman Balatka Maršík, s nímž na stavbách spolupracoval sochař Miloslav Fekar.