Loni se drasticky kácelo, letos se bude budovat a zase sázet. Další práce na novém lesoparku na Žižkově Vrchu začnou hned na jaře a definitivně hotovo má být do konce prázdnin. Na obří ploše bude rodinám s dětmi, turistům, sportovcům, seniorům i zamilovaným párům k dispozici prakticky vše od příjemného posezení, přes nenáročné sporty až po tanec.

„V lesoparku vznikne přírodní území s různými zájmovými lokalitami. V klidové a relaxační části najdou lidé jezírko, molo, terasu a louku. Pobytová část zase nabídne altán, vyhlídkovou terasu a magickou spirálu, v naučně-sportovní lokalitě bude hřiště na petanque a v poslední, přírodní části lesoparku bude k dispozici také parket pro tanec pod širým nebem,“ napovídá projektant Roman Balatka.

Celý prostor pak doplní lyricko-výtvarně pojatý mobiliář s tématem vztah hmoty a slova. „Do jednotlivých prvků - laviček, altánu, spirály, mola a hřišť - budou zašifrovány vzkazy psané morseovkou,“ vysvětlil projektant.

A očekávání nejsou malá. „Jsem hodně zvědavá, ale ať do dopadne jakkoliv, je dobře, že přibude parková plocha, v Jablonci jich je málo, zvlášť těch pěkných. A tady na sídlišti kromě travnatých plácků a nějakého hřiště prakticky nic,“ řekla Deníku paní Markéta ze Žižkova Vrchu.

První etapa lesoparku začala už loni rozsáhlým kácením, které skončilo krátce před vánočními svátky. Odborná firma vykácela stromy, které ohrožovaly okolí a také ty, které musely ustoupit novým cestám a drobné architektuře parku. Dřeviny, které zůstaly, se dočkaly ošetření.

„Podle odborného posudku bylo vykáceno 259 stromů s obvodem kmene pod 80 centimetrů a 165 stromů, jejichž obvod přesáhl 80 cm. Nahradí je 69 nových stromů a 2085 keřů společně s okrasnými trávami a trvalkami,“ upřesnila Iva Zemlerová z oddělení investiční výstavby jablonecké radnice.

Hromadné kácení povolilo oddělení životního prostředí už v listopadu roku 2010 a odůvodnilo ho zhoršeným zdravotním stavem dřevin a také jejich sníženou estetickou hodnotou.

Druhá a konečná etapa projektu, který je součástí Integrovaného plánu rozvoje města, odstartuje 1. dubna. Na financování lesoparku se spolupodílí Evropský fond pro regionální rozvoj, ale velký podíl má i samo město. Z letošních investic jde dokonce o druhou největší. V rozpočtu je na lesopark na Žižkově Vrchu vyčleněno 16,7 milionů korun.