Volba nové hlavy kraje, jeho náměstků a radních se neobešla bez emocí a vypjaté atmosféry. Členové ČSSD a KSČM odešli ze sálu a volby se na protest nezúčastnili. Podle dnes již bývalého radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy (ČSSD) je důvodem bojkotu volby osoba Blanky Nedvědické (Změna pro LK). Ta se nestačila včas vrátit ze zahraniční služební cesty a svoji rezignaci na post zastupitele doručila hejtmanovi zprostředkovaně teprve den před zasedáním. Na její místo postoupil náhradník Vladimír Opatrný. Kdyby se tak nestalo, koalice by neměla nadpoloviční většinu. Podle opozice měla být její rezignace doručena dříve.

„Celý průběh zastupitelstva je znedůvěryhodněn tím, že není zřejmé, jestli se Blanka Nedvědická zřekla mandátu nebo ne. Nemáme v rukou dokumenty, máme jen jakýsi email. Průběh zasedání nemusí být v souladu se zákonem. Tomu přihlížet nehodláme," konstatoval Bursa poté, co všichni zastupitelé ČSSD a KSČM opustili sál.

Jejich odchod zlehčil předseda klubu zastupitelů Změny Jan Korytář, když k všeobecnému potlesku přítomných lidí utrousil, že společně s nimi odešla ze sálu i minulá éra.

Volby hejtmana se nakonec nezúčastnili ani zástupci ODS, kteří sice sál neopustili, ale odmítli převzít hlasovací lístky. Krajský předseda Klubu zastupitelů ODS Petr Beitl to zdůvodnil neochotou Změny sestavit s nimi koalici a také nálepkami, jimiž stranu její političtí oponenti častovali.

„Všichni členové klubu byli v tomto procesu Změnou pro Liberec označeni jako nepoužitelní a tímto způsobem byli i medializováni," uvedl Beitl v písemném prohlášení.

Zastupitel Změny Jaromír Baxa však záhy přispěchal s jiným vysvětlením. Kluby prý své členy odvolaly ze sálu z prosté nedůvěry k vlastním lidem, aby to tam někdo „tomu Půtovi nehodil". Volba hejtmana a jeho náměstků byla totiž tajná.

„Ať tak či onak, myslím, že by se opouštění sálu mělo používat jen v mimořádných případech. Jinak to zbytečně shazuje význam toho, že se po volbách volí nový hejtman: vlastně svátek demokracie, svátek toho, že se civilizovaně předá moc a vláda tomu, kdo získal ve volbách větší podporu," napsal Baxa na své facebookové stránky.

Také nový hejtman Martin Půta odchod kolegů nesl nelibě. „Tajná volba je vrcholem demokratického zřízení. Každý může hlasovat podle svého přesvědčení a ti kteří opustili sál, se k tomu vyjádřili jasně," rýpl si k zastupitelům, kteří posedávali na chodbě, v kuloárech, a nebo dokonce šli domů.

Půtova „inaugurační" řeč

Chtěl jsem oslovit kolegyně tady v sále, ale budu mluvit víc nahlas, aby mě slyšeli i ti na chodbě (kde se nacházeli zastupitelé ČSSD a KSČM na protest odešlí ze sálu, pozn. red).

Předstupuji před vás jako kandidát na hejtmana. Nevím, jaká je životní a profesní dráha, na základě které by člověk měl předstoupit před toto ctihodné shromáždění a prohlásit, že je vhodným kandidátem na hejtmana. Proto se v demokratické společnosti konají volby, na základě jejichž výsledku před vámi stojím a usiluji o vaši podporu. Deset let práce v samosprávě jsem připraven využít v práci ve prospěch kraje a jeho obyvatel. Zastupitelům mohu slíbit, že budu k jejich nárokům, připomínkám a názorům přistupovat bez ohledu na to, zda je jejich předkladatel koaliční nebo opoziční zastupitel. Budu usilovat o to, aby rada LK pracovala jako tým, kde nebude převládat názor jednotlivých resortů, ale budeme hledat řešení skutečných problémů Libereckého kraje. Cílem bude otevřený a otevřeně hospodařící Liberecký kraj, usilující o udržitelný rozvoj kraje, vstřícný ke svým obyvatelům, obcím, městům, podnikatelům a neziskovému sektoru. V otevřeném Libereckém kraji budou všechny informace zveřejněny na webových stránkách kraje, rozhodovat se bude podle jasných a předem známých pravidel pod přísným dohledem obyvatel kraje. Budeme odpovědně posuzovat výdaje kraje, veřejné zakázky budou férové a skutečně otevřené. Tento kontrolní mechanismus bude sloužit ke zveřejnění všech smluv, vystavených faktur a každé koruny utracené z rozpočtu kraje. Všechna svá rozhodnutí budeme konzultovat se správou obcí a měst obyvatel našeho regionu, kterých se rozhodnutí týkají. Budu usilovat o to, aby diskuse a hledání řešení problému probíhalo bez ohledu na stranickou příslušnost předkladatelů s respektem k jejich názorům a životním zkušenostem. Příští čtyři roky jsem připraven jako jeden ze 45 zastupitelů pracovat na prosazení programového prohlášení SLK a Změny pro LK a hledat pro něj podporu u dalších zastupitelů a obyvatel kraje. Těším se na spolupráci s vámi.