Ozdobit a nabarvit vajíčka můžete mnoha způsoby s nepřeberným množstvím vzorů a barev. Mezi oblíbené techniky patří zkrášlování voskem, ale objevují se i vajíčka ozdobená papírem, háčkovanou bavlnkou či různými otisky. Historie tradice malování vajíček sahá daleko do starověku a přetrvává dodnes.
A právě s pestrobarevnými kraslicemi vyráží na jarmarky každoročně i rodačka z Jistebska Bohuslava Lehká. Této jemné práci vyžadující koncentraci a trpělivost se věnuje již 17 let. „Před lety jsem zahlédla zvláštně zdobená vajíčka v jednom slovenském časopise pro ženy. A protože se tam nalézal i návod, rozhodla jsem se to zkusit a od té doby to dělám stále," uvádí Bohuslava Lehká, která v současnosti žije v Dohalicích.
Její vajíčka nejsou ledajaká, vedle vosku v sobě totiž mají i spoustu otvorů, nazývají se proto „Madeirová". „Jméno dostaly kraslice podle krajky, která je svým vzhledem podobná," vysvětluje Lehká. Vytvořit takové vajíčko, které je nejen dekorací ale i uměleckým dílem, není rozhodně jednoduché. „Špendlíkem se napíchá do vajíčka vzorek a ten se následně vyvrtá například jehlovým pilníkem. Následuje nátěr akrylovými barvami a zdobení voskem. Já osobně se vždy držím barevného podkladu a bílého vosku, ale variant existuje bezpočet," popisuje výrobu nádherných kraslic autorka z Dohalic, která již po patnácté navštívila Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.
Bohuslava Lehká je profesí učitelka v mateřské škole a v této činnosti nachází relaxaci a odreagování. Díky ní se této aktivitě věnuje už pátým rokem i její dcera. „Moje dcera je takovou mou pokračovatelkou. Momentálně je na jarmarku v Přerově," dodává Bohuslava.
Přípravy na jarní jarmarky a trhy trvají celý rok. První vajíčka se začínají připravovat již na podzim. Do začátku sezóny jich paní Lehká připraví až tisíc. Podle ní ani v dnešní době o podobné dekorace zájem neklesá a tradiční vajíčka nakupují všichni, mladí, staří i rodiny s dětmi.