Není tomu tak dávno, kdy Jablonecký deník informoval o nenapravitelném zloději, který byl jabloneckou policií před třemi týdny obviněn hned z několika krádeží a vloupání. Řádil zvláště ve Smržovce, na vrub mu jde ale i krádež v prodejně Albert v Jablonci.Ve Smržovce vykradl kůlnu a dvakrát kradl v jednom domě. Poprvé vzal nářadí, elektrospotřebiče a kabely za jeden a dvacet tisíc korun. Trošku paradoxně před tím v domě bydlel.

„Posledního skutku se dopustil v době od 24. do 27. srpna, kdy vnikl po odstranění kování zámku dveří do neobývaného podkrovního bytu stejného domu jako v předchozím případě. Z tohoto bytu následně odcizil motorovou pilu, akušroubovák, úhlovou brusku, horolezecký sedák a kovový materiál v celkové hodnotě osmi tisíc korun," popsala Dagmar Sochorová, vrchní inspektor jablonecké policie.

„Čtyři dny stěhoval i obrovské kusy plechu a nikdo ho prý neviděl. Prostě úplný čaroděj," popisuje majitel domu, který nechce být jmenován z důvodu poškození svého jména před případnými budoucími nájemníky.

Obyvatelé domu si oddechli, když policisté muže chytili a posléze obvinili. Hrozí mu až pět let vězení.

Nenávidí

Jenže: druhý den se pětatřicetiletý muž u zmíněného domu objevil znovu. A další den znovu. A znovu.

Potlouká se kolem opravovaného domu, který není zcela zabezpečen (dělají se tu špalety na nové dveře, vchody kryjí dveře provizorní), v batohu mačetu.

Do domu se snaží dostat ve dne i v noci. Vyhrožuje, strach nahání právě i sečná zbraň. Nebo způsob, jak hovoří.

„Ženské se bojí chodit v noci na záchod, který je na chodbě domu. Jedna z nájemkyň ani nemůže spát, protože má strach a v noci hlídá," popsal majitel.

„Vyhrožuje, že nás nenávidí a všechny vykrade a zbije nebo nás nechá zbít jinými," popisuje majitel, zatímco redaktorovi pouští videozáznam rozhovoru s mužem, který terorizuje celý dům. Doslova opakuje majitelova slova. Na záznamu mnohdy divoce gestikuluje s nožem v ruce, se sklenicí sádla v druhé.

Videozáznam byl majitelem domu již předán jablonecké policii.

„Policisté ze Smržovky tuto situaci registrují, uvedený videozáznam mají k dispozici. V současné době probíhá jeho vyhodnocení a šetření k dané situaci," sdělila Sochorová.

Týdny na hlídce

Mladá žena, nájemkyně jednoho z bytů, sedává celé noci na schodech. „Už skoro tři týdny nespím, od té doby, co sem začal lézt. Lidi se bojí hlavně v noci, když chodí třeba z odpolední," vypráví.

Když se muž objeví na místě, snaží se ho majitel domu přesvědčit, aby jim už neškodil a k domu nechodil. „Nabízel jsem mu alkohol, peníze, nic platné. Třeba to i slíbí a druhý den už zase slídí kolem domu," popsal majitel. „Třeba naposledy: hovořil jsem s ním dvacet minut, ať už toho nechá. Slíbil mi to. Sedl jsem do auta a odjel, ale hned jsem se vrátil. Už byl v domě," vypráví. Vždy, když muže zahlédne, volá policii. Muž ale vždy před příjezdem policistů uteče.

Obyvatelům policisté doporučují důsledně zabezpečovat vchod do společných prostor bytového domu, čímž nejen uvedenému muži, ale i ostatním osobám, znemožní volný přístup do domu.

V případě, že potom kdokoliv násilím vnikne do společných prostorů domu, nechť tuto skutečnost oznámí na PČR. Je nutné zdůraznit, aby se na uzamykání společných prostor dohodli všichni obyvatelé domu. „Bylo by dále vhodné, aby spolu sepsali také dohodu o tom, že nechtějí, aby konkrétní osoba vstupovala do tohoto bytového domu tuto dohodu musí ovšem podepsat všichni nájemníci," doplnila Sochorová.