V drážďanském francouzském institutu jsou nyní k vidění fotografie Paříže a Drážďan třicátých let dvacátého století, které vytvořili Grohmannovi přátelé a fotografové Edmund Kesting a Fred Stein.

V roce 1955, ještě pod dojmem válečné katastrofy a jejích následků, psal Grohmann předmluvu ke sbírce Kestingových fotografií z předválečné doby pod titulem „Drážďany, jaké byly". Snímky Paříže vytvořil v Drážďanech narozený židovský fotograf Fred Stein na své cestě do exilu, jež vedla přes Francii do New Yorku.

Edmund Kesting, Drážďanský zámek v noci, Mědirytecký kabinet, SKD. V síni „Sponsel-Raum" v prostorech Nové Zelené klenby v drážďanském Rezidenčním zámku se ještě do 20. listopadu koná výstava mědirytin. Výstava představuje klíčové práce nizozemského umělce Maartena van Heemskercka (1498 1574), který bývá často nazýván „Raphael de la Hollande" („holandský Raffael").

Philips Galle vyhotovil dle jeho předloh rozsáhlé kolekce mědirytin. Mezi ty nejvýznamnější patří Heemskerckovy interpretace osmi antických divů světa. Ty byly totiž směrodatné pro pozdější renesanční umělce, například Martena de Vose či Antonia Tempesta, jejichž díla expozice rovněž připomíná. Stejně tak jsou tu k vidění další díla Heemskerckovými pracemi inspirované, mj. knihy, mince, medaile z nichž je evidentní, jak se tento obrazový kánon prosadil do pozdějšího umění a kultury.

Užitečné informace

Výstava fotografií Drážďany a Paříž před objektivem moderny

Institut français Dresden
Kreuzstraße 6
01067 Dresden

Termín: do 20. listopadu 2012
Otevřeno: pondělí sobota od 11.00 do 19.00 hodin, pátek od 10.00 do 14.00 hodin
Vstup zdarma

Výstava Francouzského institutu a Státních uměleckých sbírek Drážďany

Více na: http://www.institutfrancais.de/dresden (DE)

Výstava Maarten van Heemskerck a jeho osm divů světa

Nová Zelená klenba v Rezidenčním zámku

Taschenberg 2
01067 Dresden

Termín: do 16. ledna 2013
Otevřeno: 10.00 18.00 hodin, úterý zavřeno
Vstupné: 10 / 7,50 eura (vstupenka platí i na 3 velké rozsáhlé výstavy v Rezidenčním zámku), do 16 let zdarma
Více na: www.skd.museum (DE / EN)
Na stálé výstavy český audioguide zdarma, průkaz nutný.