Ve třech místnostech Obláčku se dějí nevídané věci. Na počátku stála především pevná vůle a nepřeberné množství nápadů podnikatelky. Ty pomohly překonat jak rekonstrukční práce, tak organizační záležitosti.

Dnes vejdete a stanete se součástí několika projektů s názvy Setkávání s klienty Domova Maxov, Týden s Regionálním výrobcem, Tvořivé dílny s Regionálními výrobci  nebo nově Dámský klub. Za všemi stojí šikovná šéfová.

„Do Smržovky jsem se přistěhovala před několika lety. Setkala jsem se tady s lidmi, kteří mi pomohli začlenit se do života ve městě a seznámit se s ostatními.  Oproti Liberci, kde jsem žila, tady nechybí přátelská atmosféra," říká Sibřinová.  Zdraví ji známí i neznámí lidé a ona jim s úsměvem odpovídá a zve je do Obláčku.

„Mám radost, když nezůstane jen u fráze a oni se opravdu objeví. Chci jim nabídnout zajímavé domácí výrobky a hlavně, na oplátku, pohodu a příjemné prostředí,"  vylíčila krátce svoje působení ve Smržovce.

V projektu Setkávání každý první pátek v měsíci předvádějí  svoji šikovnost klienti  z Maxova,  tvoří různé výrobky a věřte, že je co obdivovat.  Změna prostředí je pozitivně naladí k činnostem, které běžně nedělají a v Obláčku proto vždycky  společně stráví příjemný den.

Dámský klub zve 
do Smržovky

Podnikatelka nezapomíná ani na přání zákazníků. Každý měsíc věnuje týden regionálním výrobcům. S jedním z nich se pak příchozí i setkají a on je zasvětí do své tvůrčí práce. Vzhledem k tomu, že na domácím trhu roste poptávka po místních produktech,  stala se akce vítanou nejen mezi Smržovskými, ale přijíždějí za ní i zájemci z Jablonce nebo turisté z okolí.

Helena se zapojila také do projektu města s názvem Smržovské ženy, ve kterém má zelenou ženské pohlaví. Rozhodla se na něj navázat dalším svým nápadem a otevřít v Obláčku Dámský klub. Z historie jsou známé spíše kluby pro pány.

Smržovka tedy bude výjimkou. Ženy si mohou zajít na kávu nebo čaj, prohlédnout si nabídku produktů, společně tvořit a hlavně probrat všechno, o čem si nemají možnost jinde v klidu popovídat.

Za kvalitou dětských hraček

A protože podnikatelka překypuje stále novými náměty, už teď se jí rodí v hlavě další myšlenka. Vyšla právě z diskuzí maminek o kvalitě dětských hraček. Zrodil se projekt České hračky. Má už i svá pravidla. Nasmlouvaní výrobci se opět budou v pravidelných intervalech prezentovat na smržovském náměstí v prodejně Obláček.

Centrum pohody a širokého výběru hezkých věcí bylo otevřeno v říjnu 2012. Ne všechno ale bylo tak jednoduché, jak v předcházejících řádcích vyhlíží. Na samém počátku by se, byť odvážná majitelka prodejny, neobešla bez pomoci dobrých lidí, jako byla například tehdejší pracovnice kulturního střediska Ivana Hujerová, která ji uvedla do práce v Regionálním produktu Jizerské hory. Dobře se jí spolupracuje s městem, firmou  Detoa, s Domovem Maxov a s dalšími.

„Bez dobré rady a šikovných pomocníků bych si sny nesplnila. Za to se chci odměnit a nabízet poctivou českou výrobu v hezkých podmínkách. Nápadů mám v hlavě ještě spousty," potvrdila další aktivity podnikatelka.

Autor: Dagmar Březinová