Hodiny branné výchovy dostaly jiný scénář. Už žádný přesun do krytu s maskami na obličeji a igelitovými sáčky na nohách. Informace se k žákům dostávají moderními a hlavně zajímavými učebními metodami.

Přijeli vojáci

Jednu z nich zvolila také Základní škola Pod vodárnou. „Rozhodli jsme se pro projekt ministerstva obrany. Do školy přijeli odborníci a příslušníci armády. Velmi poutavě hovořili s dětmi nejen o armádě a současných moderních zbraních. Žáky hlavně zaujal příběh vojáka, který se zúčastnil mise v Afghánistánu," uvedla ředitelka školy Jana Mašindová.

Dodala, že ze strany dětí padaly velmi konkrétní otázky na jídlo, na dobu pobytu a také na to, jak se vlastně může voják na misi v Afghánistánu ocitnout.

Akce probíhala celé dopoledne ve školní tělocvičně.Vedle otázek a odpovědí si školáci mohli také prakticky vyzkoušet první pomoc a obléknout se do speciálních ochranných oděvů. „Klasickou Andulu k nácviku umělého dýchání nahradila zmodernizovaná figurína Adama, torzo horní části těla, na které je i kontrolní ukazatel, který potvrdí, že žák udělá masáž srdce dobře," řekla ředitelka.

Pouze jedna škola

„Do projektu jsme se z jabloneckých škol dostali jako jediní, protože je o něj velký zájem. Žákům pátých až devátých tříd určitě zajímavě představil některé okruhy branné výchovy a mnoho nových pojmů k tomuto tématu," zhodnotila vzdělávací akci Jana Mašindová.

Od září 2013 se branná výchova ve školách zase učí. Pojmy, kterým mají žáci porozumět, může ředitelka rozdělit do různých školních vzdělávacích programů jednotlivých předmětů. Samostatnou hodinu branné výchovy už v dnešním rozvrhu nenajdeme. Stále ale školy nacvičují poplach, při kterém se žáci učí, jak se přemístit mimo budovu v případě nebezpečí, jak se chovat a co si vzít sebou. Ještě v letošním školním roce čeká školáky ZŠ Pod Vodárnou nácvik evakuace školy. A jak prozradila ředitelka, bude s překvapením.

Daniela Hölzelová z Ministerstva obrany potvrdila, že nadšení z projektu jsou učitelé i žáci. Ti hlavně z dárečků, které dostávají za odvahu si zákrok hned vyzkoušet.