Stejně jako každý rok, chtělo by se říci. Někteří řidiči nechávají výměnu pneumatik na poslední možnou chvíli a v servisech se momentálně při přehazování pneumatik nezastavují.

Výhodu mají ti, kteří zvládnou všechno svépomocí. „Svoje auto i auto rodičů jsem přezouval včera. Od prvního listopadu jsou povinné, tak nechci, abych dostal pokutu. Navíc to vypadá, že padat může začít kdykoliv," řekl Ondřej z Tanvaldu.

Dostane se na všechny řidiče?

Ne všichni ovšem zimní pneumatiky nasazují sami. Většina využívá služeb pneuservisů, protože po svépomoci byste měli mít kola vyvážená. „Nevyvážená kola klepou s volantem a je to nepříjemné. Někomu to nevadí, jinému ano," řekl automechanik David Oleníček.

I on potvrdil, že konec října patří poslední tři roky k jedněm z nejnáročnějších období, protože nápor zájemců o výměnu pneumatik je enormní.

„Povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, musí mít řidiči za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích," sdělila přesnou formulaci tisková mluvčí jablonecké Policie Dagmar Sochorová.

Dopravní značení zimní výbava

V platnosti zůstává dopravní značení Zimní výbava. Zde musíte mít na autě zimní pneumatiky vždy od začátku listopadu bez ohledu na počasí.

„Většinou je to tam, kde není možné komunikace udržovat chemickým posypem," řekl ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Úplně bez údržby letos v zimě zůstane 40 úseků silnic. Mimo jiné i silnice kolem přehrady Souš. Ta se s prvním sněhem tradičně uzavírá.