Jizerky jsou kolébkou řady sportovců už od nepaměti. Od 1. května se s jejich úspěchy mohou seznámit zájemci v muzeu. To najdou přímo uprostřed výrobní haly firmy Detoa, pokud půjdou na exkurzi.

„Rudolf Burkert, jehož jméno expozice ponese, získal úplně první medaili v roce 1928, myslím, že by měl mít ve svém rodišti čestné místo," konstatoval majitel firmy Detoa a senátor Jaroslav Zeman.

Další z medailistů, Petr Škrabálek, se v Detoe vyučil a pak tu léta pracoval. „Ten mimo jiné přivezl z mistrovství v 1962 bronz, ale skončil tragickou smrtí," poznamenal k dalšímu sportovci Zeman. Dodnes se v Jiřetíně běhá Memoriál Petra Škrabálka.

Celou expozici fotografií, předmětů a dalších relikvií nejen z 1. republiky umístili do boudy, která velmi připomíná podle Zemana lyžárnu. „Jakoby postavili fabriku kolem ní," popsal.

Během posledních týdnů se podařila v Detoe nashromáždit spousta zajímavostí. „Tato fotka je neznámého původu, text je trošku s chybami… Jinak mu v té době bylo 57 let, když ještě skákal na dnes již neexistujícím můstku naproti Obecnímu úřadu a Základní škole Albrechtice. Fotku jsme obdrželi na začátku dubna. Takže bude mít v tisku premiéru," doplnila k tématu Marcela Pánková.

Slavnostního otevření expozice by se podle Zemana měla zúčastnit i řada sportovců z jabloneckého regionu, kteří dosáhli světových a olympijských úspěchů v zimních disciplínách.