Slavnostní otevření druhé části Naučné stezky Jany a Josefa V. Scheybalových bude zahájeno 18.května v 9 hodin pod rozhlednou Kopanina v restauraci Na Vejpřeži. Poutníci si poté mohou projít trasu, která povede na hrad Frýdštejn či na Dlaskův statek v Dolánkách.

Na Kopaninu se mohou účastníci dopravit dobovým autobusem od Domu manželů Scheybalových, bývalé fary u kostela svaté Anny v Jablonci. „Nejraději přivítáme poutníky v dobovém oblečení z šatníku našich dědečků a babiček," přiblížil  Roman Král, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Poutnickou hůl s uzlíčkem na čerstvé buchty si ale mohou děti vyrobit v první dílně na trase, kde obdrží i nefalšovanou poutnickou knížku na záznamy ze svého putování.

„Poutníci si opečou párek, navštíví hrad Frýdštejn, seznámí se s dravými ptáky a svou poutnickou knížku předloží v cíli na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova," popsal Král trasu pochodu.

Na startu i v cíli bude připraveno občerstvení a hudba, nejmenší poutníci se pobaví třeba na  skákacím hradě nebo trampolíně. Celodenní program bude pokračovat v Muzeu Českého ráje v Turnově besedou v Kamenářském domě na téma sbírky rodiny Scheybalových od půl šesté v rámci místní muzejní noci. Následovat bude divadelní pohádka a další bohatý program.

Druhá část stezky měří 8 km a má 10 zastavení poukazujících na místa historicky či krajinářsky zajímavá. Vede z Kopaniny přes Frýdštejn, Ondříkovice a Vazovecké údolí do Dolánek u Turnova. Odtud je dobré železniční spojení zpět do Rychnova u Jablonce n. N. s návazností na MHD do Jablonce.

Trasa je nenáročná, vhodná pro všechny věkové kategorie a je značena symbolem naučné stezky.

Pro zájemce je připravena zdarma brožurka stezky s mapkou a jednotlivými zastaveními a upomínková mapka, která je k zakoupení v turistickém informačním centru v Domě Jany a Josefa V. Scheybalových v Jablonci.

Bližší informace k akci a program naleznou zájemci na webových stránkách www.jablonec.com.